Deneysel akut spinal kord iskemisinde Geranylgeranylaceton'un ikincil hasarlanma üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Effects of Geranylgeranyl aceton on secondary injury in experimental acute spinal cord ischemia?
- Tez No: 267855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmada, deneysel bir modelde spinal kord iskemisinde geranilgeranil asetonun (GGA) nöroprotektif etkileri incelenmiştir.Gereç ve yöntem: 30 Wistar albino tipi rat rastgele beş gruba ayrıldı (her grupta n=6). Grup 1 kontrol grubu olarak belirlendi, cerrahi işlem uygulanmadı ve GGA verilmedi. Grup 2'de ratlara spinal kord iskemisi oluşturulmadı, ancak intraperitoneal olarak GGA verildi. Grup 3'te spinal kord iskemisi oluşturulmadan 2 saat önce intraperitoneal olarak GGA verildi. Grup 4'te spinal kord iskemisi oluşturulduktan 2 saat sonra intraperitoneal olarak GGA verildi. Grup 5'te spinal kord iskemisi oluşturdu ancak GGA verilmedi. Spinal kord iskemisi oluşturulduktan 24 saat sonra ratlar sakrifiye edilerek spinal kordları örnekleme ve histopatolojik inceleme için çıkartıldı. Histopatolojik inceleme ile dokudaki iskemi ve nekroz alanı ölçümlendirilip canlılık endeksi (VI) saptandı. İmmünobiyokimyasal inceleme ile çıkartılan spinal kord örneklerinde doku HSP-70 ve TNF-? düzeyleri ölçüldü.Sonuçlar: Grup3 ve 4'te canlılık endeksi (özellikle grup 3'te), grup 5'e göre anlamlı derecede yüksekti. Grup 3'te, HSP-70 düzeyleri diğer gruplardakine göre anlamlı derecede yüksekti. Grup 3'te, TNF-? düzeyleri diğer gruplardakine göre anlamlı derecede düşüktü.Sonuç: Spinal kord iskemisi oluşturulmadan 2 saat önce intraperitoneal olarak 200 mg/kg dozunda verilen GGA'nın ratlarda spinal kord iskemisini azalttığı ve nöroprotektif etki gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study investigated the neuroprotective effects of geranylgeranylaceton GGA on spinal cord ischemia in an experimental model.Material and method: Thirty Wistar albino rats were included in five study groups randomly (n=6 for each group). Group 1 is defined as control group. In group 2, we have applied intraperitoneally GGA to the rats. In group 3, we have applied intraperitonally GGA before the surgery and than spinal cord iscemia has been carried out by clamping abdominal aorta through laparotomy. In group 4, we have applied GGA intraperitoneally after the laparotomy. In Group 5, we have carried out spinal cord iscemia in rats and not applied any medication. After 24 hours, spinal cords of rats have been exized and evaluated hystopathologically. Vitality index (VI) has been analised. HSP-70, TNF-? levels in tissue have been analised.Results: In group 3 and 4 (particularly in group 3), VI was significantly higher than that in group 5. In group 3, HSP-70 levels were significantly higher than that in other groups. In group 3, TNF-? levels were significantly lower than that in other groups.Conclusion: GGA has neuroprotective effect in experimental spinal cord iscemia model. GGA application results in increased HSP-70 levels, decreased TNF-? levels.