Deneysel akut spinal kord hasarında quetıapıne' in tedavideki etkisi
The effect of quetiapine on treatment of experimental acut spinal cord injury
- Tez No: 195044
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Spinal kord travmasında sekonder hasarlanma döneminin ve yine bu dönemde kordda olusacak hasarla mücadelenin tedavideki yerinin önemi iyi bilinmektedir. Bu nedenle bu dönem birçok deneysel arastırmanın konusu olmustur ve olmaya devam edecektir. Çalısmamızda sekonder hasarlanma döneminin en önemli mekanizmalarından olduğu bilinen apoptozisi önlemek adına 5-HT2 reseptör blokeri bir atipik antipsikotik olan quetiapine(serequel©)' in bir etkinliğinin olup olmadığı arastırıldı. Wistar cinsi 32 adet disi rat 4 esit gruba ayrılarak tüm deney hayvanların T6 vertebra seviyelerinde total laminektomi yapılıp Yasargil FT280T geçici anevrizma klibiyle ekstradural klipleme yöntemiyle spinal kord travması olusturuldu. Travma sonrası 1(D-I) ve 7(D-II) gün yasatılan deney gruplarına 10mg/kg/gün quetiapine intraperitoneal olarak verildi. Yine 1(K-I) ve 7(K-II) gün yasatılan kontrol gruplarına herhangi bir medikasyon uygulanmadı. 1. ve 7. gün sonunda denekler sakrifiye edilerek çıkarılan spinal kord örnekleri histolojik ve immünohistokimyasal tekniklerle incelenerek olusan histopatolojik değisiklikler ve apoptotik hücre sayıları karsılastırıldı. Quetiapine' in spinal kord üzerinde hem 1. hem de 7. gün gruplarında gri ve beyaz cevherde apoptozise karsı koruyucu etkisi olduğu gösterildi. Sonuç analizlerinin istatistiksel incelemesi de anlamlıydı. Ayrıca 7. gün gruplarında istatistiksel olarak da anlamlı olacak sekilde gri cevher hücrelerinin beyaz cevher hücrelerine göre daha iyi korunduğu seklinde de sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlar ısığında quetiapine' in spinal kord travmasının sekonder evresinin etkilerine karsı spinal kordu koruyucu etkisinin yanında posttravmatik stres, ajitasyon ve depresyon için de kullanılabileceği düsünüldüğünde spinal travmalı hastalarda kendisine çok yönlü bir tedavi seçeneği olarak yer bulabileceği düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
The importance of treatment modalities against damage on spinal cord at seconder phase of spinal cord injury is well known. So, numerous experimental studies have been focused on this phase. Effectiveness of Quetiapine (Serequel©), a 5-HT2 receptor blocker atypical antipsychotic agent, on apoptosis that is one of the major mechanisms of secondary damage on spinal cord was researched in our study. 32 female Wistar rats were seperated to 4 equal groups. Total laminectomy was performed at T5-7 level and spinal cord injury was produced by using Yasargil FT280T temporary aneurysm clip. Each rat was daily injected ip with Quetiapine (10mg/kg/day) at 1 day (D-I) and seven day (D-II) groups. Control groups of 1 day (K-I) and 7 day (K-II) were performed no treatment. At the end of follow up periods all animals were killed and spinal cords were removed. Apoptotic cells were evaluated by using immunohistochemical technique (TUNEL) in injured spinal cord specimens. We showed that, Quetiapine had a protective effect against apoptosis of injured D-I and D-II spinal cord groups. All the results were significant statistically. In addition, we saw that, this agent had more protective effect on gray matter cells than white matter cells at 7 day group(D-II). As a result, our findings were suggested that Quetiapine had protective effect on secondary damage of spinal cord injury and it could be a versatile treatment agent by thinking its effectiveness on posttraumatic stres disorder, depression and agitation.