Obez çocuklarda aort duvar katılığı ve ilişkili parametreler
Aortic stiffness and related parameters in obese children
- Tez No: 267877
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAHMİ BAKİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obez çocuklarda aterosklerozun erken göstergesi olan aort duvar katılığı ve elastikiyetinin normal kilolu çocuklara göre farklı olup olmadığını araştırmak ve aort duvar katılığı ile ilişkili olabilecek parametreleri belirlemektir.Yöntem: Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Endokrinoloji ve Adölesan BD polikliniğine aşırı kiloları nedeniyle ilk defa başvuran ve egzojen obezite tanısı alan 60 çocuk ve kontrol grubu olarak da obez olmayan sağlıklı 60 çocuk çalışmaya alındı. Obezitenin risk faktörleri sorgulandı. Ağırlık, boy, kan basıncı değerleri ölçüldü ve VKİ'leri hesaplandı. On iki saatlik açlık sonrasında TC, HDL, LDL, TG, G0, İ0, TSH, FT4, kortizol, Hcy, TNF-?, leptin ve adiponektin kan düzeyleri alındı. HOMA, Quick indeksleri ve açlık glikoz/açlık insülin oranı hesaplandı. Ekokardiyografi cihazı ile kalp boşluklarının ve duvarlarının kalınlıkları, kalbin sistolik fonksiyonları ve abdominal aortanın sistol ve diyastoldeki ölçümleri alındı. Aort duvar katılığı ve elastikiyeti hesaplandı.Bulgular: Gruplar yaş ve cinsiyet açısından birbirine benzerdi. VKİ ve kilo ortalaması obezlerde ileri düzeyde anlamlı yüksekti. Obez çocukların LVPWD, LVPWS, lVSs, lVSd, Ep*, Ep değerleri kontrol grubundan ileri düzeyde anlamlı yüksekti. Gruplar arasında S değeri için anlamlı fark yoktu.Total kolesterol, TG, LDL değerleri Ep* değerinin yüksek olduğu obez grupta ileri düzeyde anlamlı yüksek, HDL değeri ise ileri düzeyde anlamlı düşüktü. Aort katılığının (Ep*) 5-15 yaş arasında yaş ile ters orantılı, LDL düzeyi ile doğru orantılı olduğunu gösteren bir model elde edildi. [Model: Ep* = 0,552 + (0,022 x LDL) ? (0,120 x yaş)]. Açlık insülin değeri ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. Açlık glikoz değeri için her iki grup arasında anlamlı fark yoktu. İnsülin rezistan indeksleri HOMA-IR indeksi, QUICKI ve G0/İ0 oranı için obez ve kontrol grupları arasında ileri düzeyde anlamlı fark yoktu. Obez gruptaki çocukların leptin, adiponektin, TNF-? değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is examined whether or not be different according to normal weight childrens of aortic wall stiffness and elasticity which early indicator of atherosclerosis on obese children and determined parameters related to aortic wall stiffness.Methods: Sixty children who applied first time because of overweight and admitted egzojen obesity diagnosis and and sixty non-obese healthy children as control group were enrolled in the study Adnan Menderes University Medical Faculty Child Health and Diseases AD, Endocrinology and Adolescents BD clinic, too. Risk factors of obesity were questioned. Weight, height and blood pressure were measured and body mass index (BMI)'s were calculated. After twelve hours of fasting total cholesterol, HDL, LDL, triglycerides, fasting glucose, fasting insulin, TSH, FT4, cortisol, homocysteine, TNF-?, leptin and adiponectin blood levels were taken. HOMA, Quick index and fasting glucose/fasting insulin ratio was calculated. Thickness of the walls of the heart chambers, systolic functions of heart and in case of systolic and diastol of abdominal aort by Echocardiography device were measured. Aortic wall stiffness and elasticity were calculated.Results: The groups were similar in terms of age and sex. The mean weight and BMI in obese children was significantly higher in advanced. LVPWD, LVPWS, lVSs, lVSd, Ep*, Ep values of obese children were significantly higher at an advanced level than the control group. For strain values between groups was not significant difference.Total cholesterol, TG, LDL levels were significantly higher in the advanced level in the obese group who had high Ep* value, HDL was significantly lower in the advanced level. It was obtained a model which demonstrated aortic stiffness is inversely proportional to the age between 5-15 years of age, directly proportional with LDL level. [Model: Ep* = 0,552 + (0,022 x LDL) ? (0,120 x age)]. Fasting insülin average values in obese group were significantly higher than the control group. For HOMA-IR index, insulin resistant index, QUICKI and G0/İ0 ratio between the obese and control groups did not differ significantly advanced. Leptin, adiponectin and TNF-? levels in obese children were significantly higher than the control group.