Salter mi, Pemberton mu? İki taraflı gelişimsel kalça displazili olup aynı seansta bir kalçaya Salter İnnomineyt osteotomi, diğer kalçaya Pemberton Perikapsüler osteotomisi uygulanan olguların sonuçlarının klinik ve istatistiksel açıdan karşılaştırması
Salter or Pemberton? A statistical and clinical comparison that was applied to patients who have bilateral developmental dysplasia of the hip treated in one stage as Salter Innomınate osteotomy for one hip and Pemberton Pericapsular osteotomy for other hi
  1. Tez No: 267904
  2. Yazar: KADRİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ EZİRMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kliniğimizde 1993-2010 yılları arasında iki taraflı gelişimsel kalça displazili hastalara tek cerrah tarafından tek seansta uygulanan bir kalçaya Salter İnnomineyt Osteotomi ve diğer kalçaya Pemberton Perikapsüler Osteotomi prosedürü bu tez çalışmasının konusudur. Bu ender uygulamanın iki ardışık seanslı uygulamaya olan üstünlükleri belirlemek ve aynı hastanın farklı iki kalçasında her iki osteotomi tekniğini karşılaştırmak temel hedeftir.Her iki osteotomi tekniğinin klinik ve radyolojik sonuçlarını aynı hastanın farklı kalçaları üzerinden karşılatırmak, bireysel değişiklikler çok az olduğu için, istatistiki olarak anlamlıydı. Tek seansta bir kalçaya Salter İnnomineyt Osteotomi, diğer kalçaya Pemberton Perikapsüler Osteotomi uygulanan 126 hastadan ulaşılabilen 57 hastanın preoperatif radyolojik ve klinik arşiv bilgileri toplandı, son poliklinik kontrolleri yapıldı, radyografileri alındı. Bu şekilde ulaşılan bilgiler şu şekildeydi: 30 hastanın sağ kalçasına Pemberton Perikapsüler Osteotomi, sol kalçasına Salter İnnomineyt Osteotomi; 27 hastanın da sağ kalçasına Salter İnnomineyt Osteotomi, sol kalçasına Pemberton Perikapsüler Osteotomi uygulandı. 57 hastanın 6'sı erkekti. Makadi geliş %5, C/S %5, normal doğum %95, 1. çocuk özelliği %45, kız-erkek oranı 8,5 (51/6) olarak tespit edildi. Ördekvari yürüyüş için %58 oranında anamnez vardı. Tortikollis en sık eşlik eden hastalıktı (6/57). 1 tane Tönnis tip 1; 76 tane Tönnis tip 2; 27 tane Tönnis tip 3; 10 tane Tönnis tip 4 hasta tespit edildi.Klinik sonuçlara bakılınca, Sutherland Ağrı Sınıflama sistemi Salter İnnomineyt Osteotomi'li 49 (%85) hastada, Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li 50 (%87) hastada Evre 1 (ağrı yok) olarak değerlendirildi. Modifiye McKay sınıflamasında mükemmel+iyi toplamı Salter İnnomineyt Osteotomi'li kalçalarda 52 (%91) hasta iken, Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li kalçalarda 55 (%96) hastaydı. Trevor sınıflamasına göre ise, 47 (%82) hasta mükemmel, 8 (%14) hastada iyi, 2 (%0,03) hastada orta notu aldı. Ortalamada Salter İnnomineyt Osteotomi'li kalçalarda 0,47 cm'lik ekstremite uzunluk farkı mevcuttu. Salter İnnomineyt Osteotomi'li kalçalarda eklem hareketleri daha iyiydi. Femur başı değişiklikleri, genel komplikasyonlarda da SPO/PPO orantısı iki kata yakındı. Hastaların hospitalizasyon süresi ortalaması 5 gün olup hastanemizdeki tek seanslı uygulamada ardışık operasyon şekline göre daha az hospitalizasyon süresi vardı.Radyolojiye bakılınca; asetabuler indeks ortalaması, Salter İnnomineyt Osteotomi'li kalçalarda 38°'den 15°'ye, Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li kalçalarda 38°'den 12°'ye değişti. CE açısı ortalaması, Salter İnnomineyt Osteotomi'li kalçalarda 43°, Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li kalçalarda 39°; Sharp açısı ortalaması ise Salter İnnomineyt Osteotomi'li kalçalarda 42,5°, Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li kalçalarda 41,5° olarak bulundu. Kollodiyafizer açıya bakılınca, istatistiksel anlamlılığı olmasa da Salter İnnomineyt Osteotomi'li taraflarda biraz daha fazla düzelme gözlendi. Severin Sınıflaması'nda Salter İnnomineyt Osteotomi'li kalçalarda 41 (%71) hastada mükemmel, 15 (%26) hastada iyi, Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li kalçalarda 50 (%87) hastada mükemmel, 7 (%12) hastada iyi sonuç bulundu. Kalamachi-McEwen Sınıflaması açısından Salter İnnomineyt Osteotomi'li 46 (%80) hasta, Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li 52 (%91) hasta nekrozsuz olarak değerlendirildi.Sonuç olarak; Pemberton Perikapsüler Osteotomi, asetabuler indeksi Salter İnnomineyt Osteotomi'den daha fazla düzeltir. Pemberton Perikapsüler Osteotomi'li ile femur başı örtünümü, Salter İnnomineyt Osteotomi'ye nazaran yüksek orandadır. Salter İnnomineyt Osteotomi, ekstremite uzunluk farkı açısından izlenmelidir. Pemberton Perikapsüler Osteotomisi, fizyolojik stabiliteyi az bozan bir ameliyat tekniği olup uygun kalçalarda mükemmel ve iyi sonuç oranı çok oldukça yüksektir. Pemberton Perikapsüler Osteotomi, Salter İnnomineyt Osteotomi'ye göre daha başarılıdır; tek seanslı operasyon da ardışık operasyona göre daha üstün bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is a procedure that applied to patients who have bilateral developmental dysplasia of the hip in one stage as one hip Salter innominate osteotomy and Pemberton pericapsular osteotomy for other hip by single surgeon in our clinic between 1993 and 2010. Confirming the superiorities of this rare procedure to consecutive operations and comparing these both osteotomy techniques is the base of study.Comparing the clinical and radiological results of both osteotomy techniques was so meaningfull as statistically becasuse of the individual changes were least. Preoperative radiological and clinical databases were collected of 57 patients of 126 patients that operated in one stage as Salter IO for one hip and Pemberton PO for other hip; and also the final clinical control were made and last x-rays were undergone. The databases were that: 30 patients have Pemberton PO for right hip, Salter IO for left hip and 27 patients have Salter IO for right hip, Pemberton PO for left hip. 6 (10%) patients were male. Retro-presentation birth was 5%, C/S was 5%, normal birth 95%, being first child 45%, female/male ratio was 8,5. Anamnesis of ducky-like walking was 58%. Torticollis was the most common side-abnormally. 1 Tonnis tip 1; 76 Tonnis tip 2; 27 Tonnis tip 3; 10 tane Tonnis tip 4 were detected.As clinically, in Sutherland Classification ''no pain'' was detected in 49 (85%) patients on Salter IO and 50 (87%) patients on Pemberton PO. Perfect+good results in Modified McKay Grading were detected 52 (91%) patients on Salter IO and 55 (96%) patients on Pemberton PO. In Trevor Clinical Classification, 47 (82%) patients got perfect, 8 (14%) patients got good, 2 (0,03%) patients got mild. Mean in lower limb discrepency was 0,47 cm on hips with Salter IO. Range of motion was better on hips with Salter IO. Ratio of SIO/PPO was 2 in femoral head changes and in general complications. Mean in hospitalization timing was 5 day and less than consecutive operations.As radiologically, asetabular index decreased from 38° to 15° on hips with Salter IO, 38° to 12° on hips with Pemberton PO. Mean in CE was 43° on hips with Salter IO and 39° on hips with Pemberton PO. Mean in Sharp angle was 42,5° on hips Salter IO and 41,5° on hips with Pemberton PO. As Collodiaphysear Angle (CDA) evaluating, more correction was detected on hips with Salter IO as to Pemberton PO, even if meaningfull as statistically was not strong. In the Severin Classification; 41 (71%) patients had perfect, 15 (26%) patients had good on hips with Salter IO and 50 (87%) patients had perfect, 7 (12%) patients had good on hips with Pemberton PO. In Kalamachi-McEwen Classification, there were no necrosis on 46 (80%) patients with Salter IO and 52 (91%) patients with Pemberton PO.At last point; Pemberton PO can make more correction in asetabular index than Salter IO. Femoral head covering with Pemberton PO is better than Salter IO. Salter IO must be followed up for lower limb discrepency. Pemberton PO is a operation technique that make less physiologically changes in appropriate hips and more successfull. Pemberton PO was successfull than Salter IO and one stage treatment had many superiorities as to consecutive operations.