Hidrojen peroksit ve kurutma sıcaklığının sıvı yumurtada salmonella typhimurium üzerine etkisi
  1. Tez No: 710
  2. Yazar: FULYA TURANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÜNLÜTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÜZEI Bu. çalışmada yumurta tozu üretim teknolojisinde kurutma öncesi uygulanan ısısal pastörizasyon işlemine bir alter natif olarak H2O2 uygulamasının ve kurutma işleminin S.typhimurium üzerine etkisi araştırılmıştır, Sıvı yumur taya % 0,5 ve % 1,0 oranlarında ilave edilen H202'in oda (20°C) ve buzdolabı (4°C) sıcaklıklarında Salmonella sayı sında 1-2 logaritmik ünitelik azalmaya neden olduğu sap tanmıştır.. 114+-2 °C çıkış sıcaklığında püskürtmeli kurutu cuda H2O2 kullanılmadan, kurutmanın Salmonella üzerindeki etkisini saptamak amacıyla gerçekleştirilen denemede baş langıçta gramda 10 düzeyindeki Salmonella sayısında 6 lo garitmik ünitelik bir azalma olduğu belirlenmiş, ancak yu murta tozunda kalitatif Salmonella analizleri pozitif so nuç vermiştir. % 0,5 ve % 1,0 oranında E2O2 ilave edilerek 60 dakika bekletilen sıvı yumurtanın 114+-2°C çıkış sıcaklı ğında kurutulması sonucu başlangıçtaki Salmonella sayısın da 6 logaritmik ünitelik bir azalma olmasına rağmen test organizmanın tamamen elimine edilemediği saptanmıştır. H2O2 in Salmonella üzerindeki etkisini azaltan yumurta beyazın- daki katalazın inaktive edilmesi amacıyla uygulanan 55°C'de 7 dakikalık bir ısısal işlemin H2O2'in Salmonella üzerindeki bakteriyosidal etkisini arttırmadığı belirlenmiştir. 40°0'de 15 dakikalık bir ön inaktivasyon işlemi sonrası % 0,5 ora nında H202 ilave edilen sıvı yumurtada 15 dakikalık bekleme süresi sonunda Salmonella sayısında 6 logaritmik ünitelik birazalma gözlenmiş, bu işlemin 114+-20 C çıkış sıcaklığındaki kurutma işlemiyle "birleştirilmesi sonucu Salmonella son ü- ründen tamamen elimine edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY 'i'he effect of HpUp treatment and drying process on S. 1 7/phi murium in liquid whole egg -was investigated, 'xhe "bacteriocidal effect observed on the test organism at 5 C and 20°C were found to he similar. ÎOhere was a kill of 1- 2 logarithmic unit in the presence of 0,5 % and 1,0 % HpOp at both temperatures. Drying process of liquid./hole egg at 114+2 °0 exhaust temperature in the absence of HpOp caused a kill of 6 logarithmic unit. However, this process could not eliminate Salmonella in the end product at this temperature. Drying at 114?2°C after holding the HgOp added liquid whole egg for 60 minutes at room temper ature gave similar results. Heat treatment of liquid whole egg at 55°C for 7 minutes in the presence of HpOp for cat- alase inactivation could not increase the bacteriocidal effect of BUOp on Salmonella. Heat treatment of liquid whole egg at 40°C for 15 minutes in the presence of 0,5 % H202 caused a kill of 6 logarithmic unit. She above treat ment combined with drying at 114+2°C exhaust temperature seemed to eliminate Salmonella completely from the end product.