Alerjik rinitli hastalarda rupatadin fumarat'ın mukosiliyer klirens, tükürük sekresyonu ve oksidatif stres üzerine etkisi
Effects of rupatadine fumarate on mucociliary clearance, saliva secretion and oxidative stress of allergic rhinitis patients
- Tez No: 267903
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Alerjik rinit IgE bağımlı, Tip I aşırı duyarlılık reaksiyonu şeklinde ortaya çıkan, nöbetler halinde hapşırık, kaşıntı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı ile karakterize bir enflamatuar nazal mukoza hastalığıdır. Alerjik rinit, atopik hastalıkların en sık görülen şeklidir. Özellikle gelişmiş toplumlarda, nüfu¬sun %10-30'unu etkileyen, immünolojik ve diğer kro¬nik hastalıklar arasında en sık görülen ve insidansı gi¬derek artan bir hastalıktır. Alerjik rinit hayatı tehdit eden bir hastalık olmamasına rağmen, semptomatik etkileri önemlidir ve birçok hastanın hayat kalitesinde belirgin düşüşe neden olur. Yaşam kalitesin de alerjik rinitli bireyler alerjisi olmayan bireyler ile karşılaştırıldığında, sosyal ve fiziksel fonksiyonlar, enerji ve yorgunluk seviyeleri, uykusuzluk ve mental sağlık gibi hayatın her alanında, alerjik rinitin hastaların yaşam kalitesinde belirgin ölçüde azalmaya neden olduğu görülmektedir. Ayrıca alerjik rinit, özellikle çocuklarda yorgunluk ve öğrenme problemlerine yol açabilmektedir.Organizmada serbest radikallerin oluşum hızı ile bunların ortadan kaldırılma hızı bir denge içerisindedir ve bu durum oksidatif denge olarak adlandırılır. Oksidatif denge sağlandığı sürece organizma, serbest radikallerden etkilenmemektedir. Son yapılan çalışmalar özellikle astım, atopik dermatit ve alerjik rinit gibi alerjik hastalıkların patogenezinde oksidatif stresin etkili olduğunu bildirmektedir.Çalışmamızda alerjik rinitli hastalarda rupatadin fumarat'ın mukosilier klirens, tükürük sekresyonu ve oksidatif stres üzerine olan etkilerini saptamayı amaçladık. Bu amaçla alerjik rinit tanısı konulmuş tedavi verilmeyen 50 kişi, rupatadin tedavisi verilen 50 kişi ve 30 kişilik kontrol grubu oluşturduk.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is an IgE-dependent nasal mucosa disease, occuring as type 1 hypersensitivity reaction and characterized by a seizure in the form of sneezing, itching, nasal congestion and runny nose. Allergic rhinitis is the most common form of atopic diseases. Especially in developed societies, it is the most common disease among immunological and other chronic diseases. İt affects %10-30 of the population, and has an increasing incidence. Although allergic rhinitis is not a life-threatening illness, its symptomatic effects are important and it causes significant decline in the life quality of many patients. When we compared the life quality of allergic rhinitis individuals with nonallergic individuals,it has been observed that allergic rhinitis caused a significant reduction in every aspect of life quality such as social and physical functions, energy and fatigue levels, sleep deprivation and mental health. Moreover, allergic rhinitis can lead to fatigue and learning problems especially in children.The formation speed of free radicals and their rate of elimination is in a balance in the organism, and this one is called oxidative balance. As long as oxidative stability is maintaned organisms are not affected by free radicals. Recent studies has shown that oxidative stress is effective in the pathogenesis of allergic diseases especially asthma, atopic dermatitis and allergic rhinitis.In our study, we aimed to determine the effect of rupatadin fumarat on mukosilier clearance, saliva secretion and oxidative stres of patients with allergic rhinitis. For this purpose, we have created the groups; 50 people of untreated allergic rhinitis, 50 people of treated with rupatadin and 30 people of control group.