Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Aciline başvuran travma hastalarının retrospektif analizi ve mortaliteye etkili faktörler
Retrospective analysis of traumatic patients who were admitted to the Pediatric Emergency Department of Ondokuz Mayis University,Faculty of Medicine and the factors which affect mortality
- Tez No: 267921
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde travma gelişmiş ülkelerde 1-17 yaş grubu çocuklarda en sık ölüm nedenidir. Tüm travmaların %25'i çocukluk yaş grubunda görülmekte olup,bu yaş grubundaki ölüm nedenlerinin %49'unu travma oluşturmaktadır. Ülkemiz nüfusunun % 81,8 ` nin travma grubu olan 0-44 yaş grubunda yer almaktadır.Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil birimine Mart 2007 ile Ocak 2010 yılları arasında başvuran 0-18 yaş arası çocuk travma hastaları geriye dönük olarak inceleyerek kliniğimizin verilerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışma grubumuzdaki 2831 hastanın 1856'sı (%65,6) erkek, 975'i (%34,4) kızdı. Hastaların yaş ortalaması 8,1±5,0 yıl (0-18 yaş) idi.En sık travmaya maruz kalan yaş grubu 2-6 yaş olarak bulundu. Düz zeminde düşme ?çarpma %36,2 oranı ile en sık görülen travma türüydü. Hastaların yıllara ve aylara göre dagılımı incelendiginde 2007 yılında 869 (% 30,7) 2008 yılında 940 (% 33,2),2009 yılında 1022 (%36,1) hasta başvurdu. Aylara göre incelenen 3 yılda en sık başvuru temmuz-ağustos-eylül aylarında olduğu saptandı. Ortanca başvuru zamanı 1 saat (0-72 saat) idi.Olguların 1448'(% 51,1) travma sonrası ilk bir saat içinde başvurdu. Çalışmamıza alınan hastaların 1542'sine (% 54,5) ayaktan tedavi düzenlendi, 1289'u (% 45,5) yatırılarak tedavi edildi. Yatırılan hastaların ortanca hastanede yatış süresi 3 gün (1-53 gün) idi. Yatırılan hastaların 799'una (% 62) medikal 490'ına (% 38) cerrahi tedavi uygulandı. Cerrahi tedavi uygulanan hastalarda mortalite daha yüksekti.Çocuk acil ünitesine başvuran hastaların Ortanca Glasgow koma skalası (GKS) 15 (3-15) olarak saptandı. Ortanca Pediatrik travma skoru(PTS) 11 (-6;12) olarak bulundu. Travmaya uğrayan vucut bölgelerine bakıldığında 1292 (% 45,6) hastada ekstremite ilk sırada iken bunu 927 (% 32,7) hasta ile baş-boyun travması izlemektedir. Yatırılan 1289 hastanın 26'sı (% 2) yattıgı serviste hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden hastaların yaşları 1 ile 16 yaş arası değişiyordu.Yaş ortalamaları 7,4±5,2 yıl idi. Başvuru süreleri ortalama 2,3±1,3 saat'ti. Ortalama hastanede yatış süreleri 5,6±5,2 gün idi.
Özet (Çeviri)
In recent, the trauma is the most common death cause of 1-17 age group children. 25 % of all traumas are seen in childhood age group and trauma constitutes 49 % of death causes in this age group. 81.8 % of our country?s population appear in 0-44 age group which is the trauma group.The aim of the present study is to evaluate demographic and clinical findings of patients with trauma who were admitted to Ondokuz Mayis University, Department of Pediatric Emergency between March 2007 and January 2010, retrospectively. 1856 (65,6%) of 2831 patients in our study group were male and 975 (34,4%) were female. The mean age of patients was 8,1±5,0 years (0-18 years). Most of the patients were in 2-6 age group. Falling-crashing on flat surface was the most common seen trauma type by the rate of 36,2%. When the distribution of patients according to years and months was examined, 869 patients (30,7%) applied in 2007, 940 patients (33,2%) in 2008 and 1022 (36,1%) patients in 2009. When we compared the rate of applications according to the month, it was observed that the most common admission was in June-July-September. The median admission time was 1 (0-72) hour. 1448 (51,1%) of cases applied in the first hour after trauma. Ambulatory treatment was performed to 1542 patients (54,5%) that we included in the study and 1289 (% 45,5) were hospitalized. The median hospitalization time was 3 (1-53) days. Whereas medical treatment was performed to 799 (62%) of hospitalized patients, 490 (38%) patients underwent to surgery. The mortality rate of surgery group was found higher.The median Glasgow Coma Scale (GCS) of the patients at the presentation was determined as 15 (3-15). The median Pediatric Trauma Score (PTS) was found as 11(-6- 12). Among the body regions that were exposed to trauma, extremities were the most common by 1292 (45,6%) patients, followed by the head and neck traumas by 927 (32,7%) patients. Among 1289 hospitalized patients, 26 (2%) patients died in the clinic. The age of died patients was ranged between 1-16 years. The mean age of these patients was 7,4±5,2 years.The mean admission time was 2,3±1,3 hours. The mean staying time in hospital was 5,6±5,2 days. The patients who died had head trauma.In conclusion, it was found that the injuries were in summer most commonly and the most common trauma cause was falling-crushing on the flat surface and traffic accident. 2-6 age group exposed to trauma more frequent compared to other age groups.