Akut ve kronik böbrek yetmezliğinde mortalite nedenleri
Causes of mortality in acute and chronic renal failure
  1. Tez No: 267922
  2. Yazar: FERDİ SEYYİD TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Akut böbrek yetmezliği ve kronik böbrek hastalığı, ileri yaşla birlikte görülme insidansları giderek artan, mortalite oranları yüksek hastalıklardır. Her iki hastalıkta da hastanede kalış sürelerinin uzun olması, ciddi sistemik hastalıkların eşlik etmesi, hem komplikasyon olasılığını hem de tedavi maliyetini artırmaktadır. Mortalite nedenleri ve ilişkili faktörlerin ortaya konması, böbrek yetmezliği ile etkin mücadele etmemizi sağlayacaktır. Böylece hem tedavi maliyetleri hem de mortalite oranlarını azaltmak mümkün olacaktır. Çalışmamızın amacı, akut böbrek yetmezliği ve kronik böbrek hastalığında mortalite nedenlerini ve mortalite ile ilişkili olabilecek faktörleri ortaya koymaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Haziran 2007 ile Haziran 2010 tarihleri arasında acil servis ve dahiliye kliniğimize başvuran ve ölen böbrek yetmezliği tanılı 240 hasta dosyası üzerinde yapılmıştır. Hastaların özelliklerini saptamak için 12 maddeden oluşan form hazırlanmıştır. Formda yaş ve cinsiyet gibi demografik özellikler, yetmezlik tipi, mevsim, böbrek hastalığı nedeni, böbrek hastalığı süresi, diyaliz tedavisi uygulanıp uygulanmadığı, diyaliz süresi, diyaliz yolu, ek sistemik hastalıklar, hastanede kalış süresi, ölüm nedeni gibi sorulara yanıt aranmıştır. Laboratuar parametresi olarak kronik böbrek hastalığı grubunda serum albümin düzeyi bakılan hastalar incelenmiştir. Windows ortamında SPSS 15. 0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır.SONUÇLAR VE ÖNERİLER: Her iki hastalık grubunda en sık mortalite nedeni enfeksiyonlardı ve oranı oldukça yüksekti. KBH grubunda serum albumin ortanca değeri 2.75 gr/dl idi. Böbrek yetmezlikli hastalar değerlendirilirken enfeksiyonlar mutlaka araştırılmalı, dışlanmalı ve etkin bir şekilde tedavi edilmelidir.ANAHTAR KELİMELER: Akut böbrek yetmezliği, Kronik böbrek hastalığı, mortalite
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Acute and chronic renal failure whose incidence are gradually increasing with aging are diseases with high mortality rate. In both diseases; probability of complications and cost of treatment are raised because of long duration of hospitalization and accompanying serious systemic diseases. Introducing causes of mortality and related factors will provide efficient attempt in renal failure. In this manner, it will be possible to decrease the cost of treatment and rate of mortality. In this study, we aimed to exhibit causes of mortality and factors that may be related with mortality in acute and chronic renal failure.MATERİALS AND METHODS: This study has been carried out in Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between June 2007 and June 2010 with the files of 240 patients with renal failure who were applied to our internal medicine clinic and emergency room and then died. A form consisted of twelve items has been prepared to determine the characteristics of patients. This form has been aimed to find out the answers about demographic characteristics such as age and sex, type of renal failure, season type, cause of renal failure, duration of renal disease, whether a dialyses programme is used or not, duration of dialyses, way of dialyses, additional systemic diseases, duration of hospitalization and cause of mortality. As a laboratory parameter, patients in chronic renal disease group whom we searched serum albumine level has been examined. SPSS 15.0 statistical pocket programme has been used in Windows setting.RESULTS AND RECOMMENDATİONS: Infections were the most common mortality cause in both diseases and its rate was significantly higher. Serum albumine mean value was 2.75 g/dl in chronic renal disease group. While evaluating patients with renal failure, infections should be examined, excluded and treated effectively.KEY WORDS: Acute renal failure, Chronic renal disease, mortality