Rezektabl akciğer kanserli hastaların histopatolojik tipi, evresi ve uygulanan tedavinin prognoz ve sağ kalıma etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of histopathological type, stage and treatment on prognosis and survival in patients with resectable lung cancer
  1. Tez No: 267920
  2. Yazar: ÖMER SERDAR BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
GirişTüm dünyada kanser olgularının %12.8'inden ve kanser ölümlerinin %17.8'inden akciğer kanseri sorumludur. Akciğer kanserinde en uzun sağ kalıma sahip olgular cerrahi tedavi uygulanan özellikle erken evre hastalardır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK)'de prognostik en önemli faktör mediastinal lenf nodu metastazının bulunmasıdır.Çalışmamızın amacı; her iki evreleme sisteminin, histopatolojik tanıların, yapılan rezeksiyonların prognoz ve sağ kalım yönünden karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde Ocak 2000 ve Şubat 2010 tarihleri arasında (KHDAK) nedeniyle rezeksiyon yapılan 211 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Radyolojik görüntüleme, bronkoskopi ve mediastinoskopi ile 6. ve 7.TNM'ye göre ayrı ayrı klinik evrelemeleri yapıldı. Hastalar cinsiyet, yaş, tanı yöntemleri, histopatolojik tanıları, uygulanan cerrahi tedaviler, postoperatif komplikasyonlar, klinik ve patolojik evreler yönünden değerlendirilerek sağ kalımları hesaplandı ve sağ kalıma etki eden faktörler araştırıldı. Hastaların 6. ve 7. TNM sistemine göre sağ kalımları karşılaştırıldı.BulgularHastaların %94,8(n=200)'i erkek, %5,2(n=11)'i kadındı. Postoperatif ortalama yaşam süresi 61,93±3,87 ay. Başvuru semptomları arasında en sık olan öksürüktü (%63,5). Hastalarımızın ortalama 40,18± 22,6 paket/yıl sigara içme alışkanlığı tespit edildi. Preoperatif tanı konulan hastaların oranı %73,5(n=155). Bunların 92'sine bronkoskopi, 62 `sine TTİİAB ve 1'ine eksploratris torakotomi ile tanı konuldu. 56 hastaya aynı seansta eksploratris torakotomi ve frozen section sonucu ile rezeksiyon uygulandı. Olgularımızın %39,3'üne lobektomi, %33,3'üne pnömonektomi en sık yapılan rezeksiyon yöntemleriydi. Postoperatif histopatolojik tanılarda %71,6(n=151) ile en sık epidermoid karsinom gözlendi. Hastaların %92,9(196)'unda tam rezeksiyon, %7,1(15)'inde eksik rezeksiyon gerçekleşmiştir. Postoperatif en sık komplikasyon %6,6(n=14) ile atelektaziydi. Çalışmamızda morbidite %29,3, mortalite %2,3 bulundu. 6. TNM'ye göre en sık evre IB iken 7. TNM'ye göre IIB idi. 6. ve 7.TNM evrelemesine göre 5 yıllık sağkalımı ve ortalama yaşam süresi en fazla olan evre IA idi. 6. TNM'ye göre evrelemede 5 yıllık sağkalım oranları ve ortalama yaşam süreleri sırasıyla: evre IA %75/83 ay, IB %55/77 ay, IIA %29/47 ay, IIB %20/38 ay, IIIA %5/32 ay. 7.TNM'ye göre; IA %75/84 ay, IB %58/79 ay, IIA %31/63 ay, IIB % 34/56 ay, IIIA % 4/35 ay olarak bulundu.Tartışma ve Sonuç7.TNM evreleme sisteminde, tümör boyutunun prognoz belirlemede önemli bir faktör olduğu ve hastanın durumunu ve prognozu daha objektif bir şekilde yansıttığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
IntroductionLung cancer is responsible for the 12.8% of all the cancer cases and 17.8% of the deaths due to cancer in the world. The lung cancer patients who have the longest survival are the patients who are treated surgically, specifically the ones with early stage. In non-small cell lung cancer (NSCLC), the most important prognostic factor is the presence of mediastinal lymph node metastases.The aim of this study is to compare both the 6th and the 7th staging systems, histopathological diagnoses and the resections performed in terms of prognosis and survival.Material and methodTwo hundred and eleven patients who underwent resection due to NSCLC in the Thoracic Surgery Department of 19 Mayıs University, Faculty of Medicine between January 2000 and February 2010 were evaluated retrospectively. The patients were clinically staged with the 6th and 7th TNM by using radiological imaging, bronchoscopy and mediastinoscopy. The patients were evaluated in terms of gender, age, methods of diagnosis, histopathological diagnoses, surgical treatments performed, postoperative complications and clinical and pathological stages, and their survivals were calculated. The factors affecting the survival were investigated. Survivals of the patients were compared according to the 6th and 7th TNM systems.ResultsThe 94.8% (n=200) of the patients were male and 5.2% (n=11) were female. The mean postoperative survival was 61.93 ±3.87 months. The most common symptom at the admittance was cough (63.5%). The mean smoking habit among patients was 40.18 ± 22.6 box/year. The rate of the patients diagnosed preoperatively was 73.5% (n=155). Of these, 92 were diagnosed with bronchoscopy, 62 with TTFNA and 1 with exploratris thoracotomy. Fifty-six patients underwent both exploratris thoracotomy and resection with the result of frozen section in the same session. The most frequently performed resection methods were lobectomy (39.3%) and pneumonectomy (33.3%). Of the patients, 92.9% (196) underwent complete resection and 7.1% (15) underwent incomplete resection. The most common postoperative complication was atelectasis with the rate of 6.6% (n=14). Morbidity and mortality rates were 29.3% and 2.3% respectively. While the most common stage in the 6th TNM was IB, it was IIB in the 7th TNM. In both the 6th and the 7th TNM staging, stage IA had the longest 5-year survival and median survival. In the 6th TNM staging, 5-year survival rates and median survival were respectively; stage IA 75%/83months, IB 55%/77 months, IIA 29%/47 months, IIB 20%/38 months and IIIA 5%/32 months, and in the 7th TNM staging; IA 75%/84months, IB 58%/79 months, IIA 31%/63 months, IIB 34 % /56 months, IIIA 4% /35 months.ConclusionIt was established that in the 7th TNM staging system, tumor size is a significant factor in determining the prognosis and reflects the patient?s condition and prognosis more objectively.