Obez ve fazla kilolu çocuklarda sol ventrikül fonksiyonlarının doku dopler ekokardiyograf ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular function by tissue doppler echocardiography in obese and overweight children
- Tez No: 267931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çocukluk çağı obezitesi erişkin dönemde kardiyovasküler hastalık gelişme riski açısından en önemli belirleyicidir. Obezite sol ventrikül hipertrofisi ve kardiyak fonksiyon bozukluğuna yol açabilmektedir. Doku doppler ekokardiyografi miyokardın sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını değerlendirilmesine yarayan yeni bir yöntemdir. Bu çalışma çocukluk çağı obezitesinin sol ventrikül fonksiyonlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu amaçla 20 obez 20 fazla kilolu ve 40 sağlıklı çocukta doku doppler ekokardiyografi ile kardiyak fonksiyonlar değerlendirildi. Gruplar arasında yaş, boy ve cinsiyet açısından farklılık yoktu (p>0.05). Vücut kitle indeksi (30.92±6.87 / 22.69±2.07 / 18.21±2.22 kg/m2) obez grupta belirgin yüksek idi (p0.05) Con E/A ve Doppler E/A değerleri açısından yapılan karşılatırması istatiksel açıdan anlamlı olup farkı yapan grubun obez grubu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity is the most important predictor of cardivascular diseases seen in adults. Obesity may cause left ventricular hypertrophy and deterioration of cardiac function. Tissue doppler echocardioghraphy is a new method used for evaluation of systolic and diastolic myocardial functions. Our study was conducted for determination of effects of childhood obesity on left ventricular function. We evaluated cardiac functions of 20 obese, 20 overweight, and 40 healthy children with tissue doppler echocardiography. There were no differences between groups regarding age, lenght and gender (p>0.05). Body mass index (30.92±6.87 / 22.69±2.07 / 18.21±2.22 kg/m2) was higher in obese group (p0.05). Con E/A and Doppler E/A values were significantly different in obese children when compared to other two group.