Bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz toleransı olan olgularda polinöropati varlığının klinik ve elektrofizyolojik çalışmalarla belirlenmesi
The diagnosis of polyneuropathy in impaired glucose tolerance and impaired fasting glucose: clinical and electrophysiological studies
- Tez No: 267933
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SELÇUKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Periferik nöropati; periferik motor, duysal, otonom sinirlerin çok çeşitli sebepler ile tek tek ya da bir arada hasarlanması sonucu oluşan ve sık görülen bir nörolojik patolojidir. Bozulmuş açlık glukozu (BAG) ve bozulmuş glukoz toleransı (BGT) olan hastalar `pre-diyabet' olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda pre-diyabette polinöropatinin varlığını araştıran birçok çalışma yapılmakta ve bu olgularda yüksek oranda nöropati saptanmaktadır.Bu çalışmada bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz toleransı olan olgularda metabolik sendrom varlığı, serum kolesterol, trigliserid, ürik asit düzeyleri, insülin direnci, abdominal obesite varlığı, ve polinöropati varlığını araştırmaya yönelik ayrıntılı nörolojik sorgulama ve muayene, standart sinir iletim çalışmaları yanı sıra erken dönem nöropatiyi daha iyi gösteren dorsal sural sinir, F dalga latansı ve küçük lif tutulumunu daha iyi gösteren kutanöz sessiz period, sempatik deri yanıtları gibi özellikli elektrofizyolojik incelemeler yapılmıştır.Çalışmamızda BAG ve BGT tanılı olgularda yüksek oranda polinöropati varlığını gösterdik. Yaptığımız elektrofizyolojik çalışmalar ile erken dönemde polinöropati varlığını belirlemede özellikle Dorsal Sural Sinir iletim çalışması, DSRAR ve Tibial sinirden ölçülen F dalga latansının etkili olduğunu saptadık. Ayrıntılı hasta sorgulaması, duyu muayenesi ve standart SİÇ yanı sıra dorsal sural sinir, F dalga latansı, DSRAR gibi özellikli elektrofizyolojik ölçümler ile henüz hastaların asemptomatik olduğu erken dönemde polinöropati varlığının ve ağırlıklı lif tipi etkilenmesinin belirlenebileceğini belirledik.
Özet (Çeviri)
Disorders of motor, sensorial and autonomic fibers called peripheral neuropathy. The fibers are affected by themselves or alltogether by various causes. Impaired fasting glucose (IFG) and Impaired Glucose Tolerance (IGT) are called pre-diabetes. In recent years there are numerous clinical and laboratory studies searching forpolyneuropathy in prediabetic conditions. There are many studies indicating polyneuropathy in prediabetic patients.In this study, we investigated various aspects of prediabetic (IFG and IGT) polyneuropathy: Plasma cholesterol, triglyceride, uric acid, insulin resistance and abdominal obesity. Detailed neurological examination, electrophysiological examination (routine electromyographic values, dorsal sural nerve and cutaneous silent period) are recorded.In this prospective study, it is demonstrated that there is a polyneuropathy in IFG and IGT patients in high percentage. In early stages of polyneuropathy, it is important to find out the pathologies in the dorsal sural nerve conduction, dorsal sural radial amplitude ratio and tibial nerve F-wave latencies. Detailed neurological history, neurological and detailed sensorial examination and the detailed electrophysiological recordings are very important in determining early stage of polyneuropathy and types of the affected fibers.