Abdominal cerrahi sonras postoperatif pulmoner fonksiyonların Vest cihazı ve Konvansiyonel solunum fizyoterapisi uygulanan hastalarda karşılaştırılmasıı
The comperison of the pulmonary functions after the abdominal surgery by using Vest machine and Conventional lung physiotherapy methods
- Tez No: 267943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ERBÜYÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Abdominal cerrahi sonrası postoperatif pulmoner fonksiyonların Vest cihazı ve konvansiyonel solunum fizyoterapisi yöntemleri kullanarak karşılaştırılması için yapılan çalışmamızda, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ameliyathanesinde abdominal cerrahi operasyon geçirecek 46 olgu, rastgele olarak, 23 kişilik iki gruba ayrıldı. Olguların çalışma ile ilgili bilgilendirilmesi ve onay formlarını imzalamasından sonra, arteriyal kanülasyon yapılarak AKG alındı. Preoperatif akciğer kapasitelerinin değerlendirilmesi için, SFT yapılarak kaydedildi. Standart anestezi protokolu ve postoperatif ağrı tedavisi uygulanan olgulardan birinci gruba konvansiyonel yöntemler ile akciğer fizyoterapisi uygulandı. İkinci gruba ise Vest cihazı yardımı ile solunum fizyoterapisi uygulandı. Postoperatif dönemde 1. gün sonunda olmak üzere kontrol AKG ve SFT ile değerlendirme yapıldı.Hastaların fiziksel özellikleri yaş, boy, vücut ağırlığı ve BKİ açısından değerlendirildi. Araştırma gruplarının tanımlayıcı özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur.Vest grubunun SFT değerlerinin FVC ml, FVC % `nın operasyon sonrası değerlerinin operasyon öncesine göre anlamlı olarak yükseldiği bulundu. (p0.05). Bu çalışmamıza göre konvansiyonel grup ile Vest grubu arasında postoperatif pulmoner komplikasyonlar açısından anlamlı bir fark yoktur.Vest cihazıyla yapılmış KOAH'lı, Astımlı, Kistik Fİbrozisli, Yoğunbakım hastaları, sekresyonunu atamayan bütün hastalarla ilgili birçok yayın bulunmaktadır. Fakat abdominal cerrahi geçirmiş hastalarda benzer bir çalışmaya rastlanmamıştır.Çalışmamızda Vest cihazı kullandığımız olgularda SFT parametrelerindeki FVC ml, FVC % `nın operasyon sonrası değerlerinin operasyon öncesine göre anlamlı olarak yükselmesi solunum fizyoterapisi için Vest cihazı kullanımı açısından olumlu olarak değerlendirildi.Postoperatif dönemde solunumsal komplikasyonların önlenmesi için solunum fizyoterapisinin kesinlikle unutulmaması gereken bir uygulama olduğu aşikardır. Vest cihazı ile yapılan solunum fizyoterapisinin, ek personel gerektirmemesi, ekonomik olması ve hizmette standart sağlaması açısından avantajlı olduğunu düşünmekteyiz. Bununla birlikte, postoperatif dönemde Vest cihazı kullanımıyla ilgili daha fazla sayıda çalışma yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare the pulmonary functions after the abdominal surgery by using vest machine and the conventional lung physiotherapy methods.46 patients who will underwent abdominal surgery included in the study. Patients were randomly divided into 2 groups. At the preoperative period; from the all patients blood gas analysis were recorded and to examine the lung capasity, the respiratuar functional tests were administered. To the first group, by the conventinal methods and to the second group by the vest machine the lung physiotherapy was processed. At the postoperative first day, the control blood gas analysis and respiratuar functional tests were recorded.In the vest group, after the surgery FVCml and FVC% were expressive high according to preoperative period(p0.05). According to our study there were no diffrence at the postoperative pulmonary complications between two groups.In our study, the FVCml, FVC% levels of the vest machine group were significantly increased at the postoperative period. That shows us; the vest machine is beneficial at the respiration physiotherapy.In conclusıon; the vest machine have some advantages like no need to personal and economicai and standarized at the postoperative period to prevent the patients from the respiratory complications. We think that more studies which challenge the vest machines efficancy are needed.