Sistemik lupus eritematozuslu olgularda akciğer tutulumunun belirlenmesinde Tc-99m DTPA inhalasyon sintigrafisinin etkinliğinin araştırılması
Determine the efficacy of Tc-99m DTPA inhalation scintigraphy of lung involvement in patients with systemic lupus erythematoazus
  1. Tez No: 267944
  2. Yazar: MEHMET KARARMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. GÜL GÜMÜŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) hastalarınınpulmoner epitelyal permeabilitedeki değişikliklerini Tc-99m DTPA aerosolsintigrafisi ile değerlendirerek bu hastalardaki akciğer tutulumununbelirlenmesi ve erken dönemde tedavilerinin başlanmasıdır.Çalışmaya 22 sigara içmeyen kadın SLE hastası (ortalama yaş50.68±12.26 yıl) ve 10 sigara içmeyen sağlıklı kontrol olgusu (7 kadın, 3erkek; ortalama yaş 52.10±12.13 yıl) dahil edilerek olguların tümüne Tc-99mDTPA aerosol sintigrafisi, akciğer radyografisi yapıldı. Hastaların tümünetoraksa yönelik yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi, 18 hastaya bodypletismografi testi yapıldı.Olgulara 40 mCi Tc-99m DTPA supin pozisyonda 10-12 litre/dakika havaakım hızıyla nebulizör aracılığıyla 4 dakika boyunca inhale ettirildi. Sintigrafikveriler için çift başlı gama kamera (Infinia, GE Medical Systems, TiratHacermel, Israel) ile 30 dakikalık dinamik görüntü alındı. Tc-99m DTPAklirens yarı zamanı (T½) akciğerlerin periferine çizilen ilgi alanlarından eldeedilen eğrilere lineer fit yerleştirilerek hesaplandı. Penetrasyon indeksi (PI)birinci dakika imajlarındaki periferal akciğer sayımlarının toplam akciğersayımına oranlanmasıyla belirlendi.Tc-99m DTPA klirens yarı zamanı SLE hastalarında (20.66±3.33 dakika)normal kontrol grubuna göre (51.06±13.80 dakika) hızlı olarak bulundu(p=0.000). Ayrıca SLE hastalarının PI değerleri (0.25±0.03) ile kontrololgularının PI değerleri arasında (0.29±0.04) anlamlı fark saptandı (p=0.003).Hastalık süreleri ile Tc-99m DTPA T½ ve PI değerleri arasında korelasyonsaptanmadı (p>0.05). Body pletismografide saptanan bulgular ile hastalarınTc-99m DTPA T½ ve PI değerleri arasında korelasyon bulunmadı (p>0.05).Sonuç olarak SLE hastalarındaki akciğer permeabilite değişiklikleri erkenevrede kolay uygulanabilen noninvazif bir yöntem olan Tc-99m DTPA aerosol sintigrafisi ile değerlendirilerek akciğer tutulumunun varlığı belirlenebilir.Tedavi etkinliğinin belirlenmesi için hasta takibinde kullanılabilir. Hastalardaerken tedavi ile hayat kalitesi yükseltilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine pulmonary involvement of patientswith Systemic Lupus Erythematozus (SLE) by assessment of pulmonaryepithelial permeability using Tc-99m DTPA aerosol scintigraphy, in order tobegin the therapy regimen as soon as possible.Twenty two nonsmoking women patients with SLE (mean age50.68±12.26 years) and 10 healthy volunteer nonsmoking controls (7 women,3 men; mean age 52.10±12.13 years) underwent Tc-99m DTPA aerosolscintigraphy and chest radiography. All patients underwent thoracal highresolution computed tomography and body plethysmographie tests wereperformed for 18 patients.Subjects inhaled 40 mCi of Tc-99m DTPA with 10-12 liter/minute air flowrate by nebulizer for 4 minutes in the supine position. Scintigraphic data wererecorded for a 30 minutes period dynamic images using a double-headedgamma camera (Infinia, GE Medical Systems, Tirat Hacermel, Israel). Halftime (T½) of Tc-99m DTPA clearance was calculated by placing a linear fit onthe curves that obtained from regions of interest drawn around the peripheryof lungs. Penetration index (PI) was calculated by dividing the peripheral totalcounts by the total counts of lungs on the first minute image.Clearance half time of Tc-99m DTPA in the SLE patients (20.66±3.33 min)was faster when compared with the normal controls (51.06±13.80 min)(p=0.000). There is also a significant difference between PI of patients withSLE (0.25±0.03) and that of controls (0.29±0.04) (p=0.003). No correlationwas found between the Tc-99m DTPA T½ and PI with duration of SLEdisease (p>0.05). No correlation was found between the Tc-99m DTPA T½and PI with the body plethysmographic measurements (p>0.05).As a result, early diagnosis of pulmonary involvement in SLE patients can be determined with assess of pulmonary epithelial permeability changes byTc-99m DTPA aerosol scintigraphy as it is easy and applicable noninvasivemethod. It is also available to determine treatment efficacy in patients followup.Early treatment of the patients can improve their life quality.