Astımlı hastalarda serum Plasental Growth Faktör (PIGF), Vasküler Endotel Growth Faktör (VEGF) ve CD 95'in klinik testlerle ilişkisi
The relation of serum Placental Growth Factor (PIGF), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and CD 95 with clinical tests in asthmatic patients
- Tez No: 267946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TANELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Astım kronik inflamatuar bir hastalık olup hastalığın patofizyolojisi, hala tam olarak anlaşılamamıştır. Astımda yeni damar oluşum mekanizması halen yoğun biçimde araştırılmaktadır. Çalışmamızda, astım hastalarındaki remodelizasyon göstergelerinden olan; vasküler endotel büyüme faktörü (VEGF), Plasental büyüme faktörü (PLGF), vasküler endotel büyüme faktörü reseptörü-1 (VEGFR-1), vasküler endotel büyüme faktörü reseptörü-2 (VEGFR-2) gibi anjiogenik markırları, CD4, CD8, CD25, CD45RO, CD95 gibi hücre yüzey belirteçlerini ve inflamasyon göstergesi hs-CRP'nin incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç yöntem: Çalışmaya, 30 orta persistan astımlı hasta hasta grubuna ve 20 sağlıklı gönüllü kontrol grubuna dahil dahil edilmiştir. Tüm olgulardan çalışma başında bir kez venöz kan örneği alınmıştır. Hasta grubuna solunum fonksiyon testi uygulanmıştır. Serum VEGF, PLGF, VEGFR-1, VEGFR-2 düzeyleri ELISA yöntemi ile, serum hs-CRP immunassay yöntemi ile ve CD4, CD8, CD25, CD45RO, CD95 hücre yüzey belirteçleri flow sitometri yöntemiyle çalışılmıştır.Bulgular: Astım ve kontrol grubu arasında VEGF, PLGF, VEGFR-1, VEGFR-2 düzeyleri anlamlı olarak birbirinden farklı bulunmuştur (sırasıyla p= 0,002, p= 0,004, p= 0,006, p= 0,001). Hs-CRP düzeylerinde ise hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık (p= 0,227) gözlenmemiştir. Hastalık süresi ile çalışma parametreleri arasında bir ilişki saptanmamıştır. CD4, CD8, CD25, CD45RO, CD95 hücre yüzey belirteçleri için iki grup arasında da anlamlı bir fark (sırasıyla p= 0,401, p= 0,184, p= 0,186, p= 0,127, p= 0,446) saptanmamıştır. Hastalık süresi 5 yıldan fazla olanların 5 yıldan az olanlara göre, CD4+ ve CD25-CD4+ lenfosit düzeyleri, artmış, hastalık süresi 10 yıldan fazla olan grubta 10 yıldan az olanlara göre, CD4+ ve CD25+ lenfosit düzeyleri artmış olduğu gözlenmiştir. FEV1 ile VEGF arasında (r=-0,399, p=0,029) ve FEV1 ile CD4+ düzeyleri arasında negatif korelasyon (r=-0,467, p=0,009) tesbit edilmiştir.Sonuç: Astımlı hasta grubunda anjiogenez markırlarının sağlıklı kontrollerden yüksek olması, astım patofizyolojisinde anjiogenez mekanizmasının önemini göstermektedir. Astım hastalarında serum PLGF düzeyleri ilk kez çalışmamızda incelenmiş ve sağlıklı konrollere kıyasla astım hastalarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir. İleri araştırmalarda astımda farklı evrelerdeki hastalarda serum VEGF, PLGF, VEGFR-1, VEGFR-2 düzeylerinin incelenmesi astımdaki vaskülogenezis mekanizması konusunda daha ayrıntılı bilgiler sağlayabilecektir. Ayrıca, FEV1 ve VEGF arasındaki saptadığımız negatif ilişki örneğinde olduğu gibi serum VEGF, PLGF, VEGFR-1, VEGFR-2 düzeylerinin astım hastalarında evrelendirmede de yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz. Söz konusu anjiogenez patofizyolojisini aydınlatacak çalışmalar yeni ilaçlar içinde yol gösterici olacaktır kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: Asthma is a chronic inflammatory disease which the pathophysiology of the disease still remains to be obscure. New vessel formation in asthma is an era that is still waiting to be explained. The aim of the present study is to investigate the angiogenesis markers; vascular endothelial growth factor (VEGF), placental growth factor (PLGF), vascular endothelial growth factor receptor-1 (VEGFR-1), vascular endothelial growth factor receptor-2 (VEGFR-2); and the cell surface markers of CD4, CD8, CD25, CD45RO, CD95 and further hs-CRP as an inflammation indicator in asthmatic patients and healthy controls.Materials and methods: Thirty moderate persistent asthma patients and twenty healthy volunteers were enrolled to asthma and the control group respectively. Venous blood samples were obtained at the beginning of the study from all patients and controls. Pulmonary function test was administered only to the patient group. Serum VEGF, PLGF, VEGFR-1, VEGFR-2 levels were assessed by ELISA, serum hs-CRP were assessed by immunoassay method and CD4, CD8, CD25, CD45RO, CD95 cell surface markers were analysed by flow cytometric methods.Results: The VEGF, PLGF, VEGFR-1, VEGFR-2 levels were significantly different between the asthma and control groups (p=0.002, p=0.004, p=0.006, p=0.001, respectively). Hs-CRP was not found to be different between the two study groups (p=0.227). There was no correlation between the disease duration and the study parameters. There was no significant difference in the cell surface markers CD4, CD8, CD25, CD45RO, CD95 (p= 0.401, p=0.184, p=0.186, p=0.127, p=0.446, respectively ) between the two study groups. However, in patients groups that have more than five years of asthma duration have a higher CD4+ and CD25-CD4+ lymphocyte levels than the disease duration less than five years . Similarly, patients that have the disease duration more than ten years have a higher CD4+ and CD25+ lymphocyte levels than the disease duration less than ten years . There was a negative correlation between VEGF and FEV1 (r =- 0.399, p=0.029) and FEV1 and CD4+ levels (r=- 0.467, p=0.009) in the were determined.Conclusion: High concentrations of the angiogenetic markers in the asthmatic patients compared to healthy controls shows the importance of angiogenesis in asthma pathophysiology. This is the first study to compare the serum PLGF concentrations between the asthmatic patients and healthy controls.Serum PLGF was found significantly increased in asthmatic patients compared to healthy controls. Further investigations on serum VEGF, PLGF, VEGFR-1 and VEGFR-2 concentrations of different stages of asthmatic patients may illuminate the vasculogenesis mechanism in asthma patients and further aid in staging of the asthmatic patients as seen in negative relation of FEV1 and VEGF concentrations. We believe these studies on angiogenesis pathophysiology may help to develop new anti-asthmatic drugs.