Bruselloz tanisinda serolojik testlerin değerlendirilmesi
The evaluation of serological tests for diagnosis of brucellosis
- Tez No: 267947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT ECEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmamızın amacı, ön tanısı konmuş farklı klinik formlardaki (akut, subakut, kronik) bruselloz hastalarında, rutin olarak kullanılan serolojik testleri (Rose Bengal [RB], standart alütinasyon testi [SAT], enzim immüno assay [EIA] için IgM, IgA, IgG), 2-merkaptoetanol [2-ME]) karşılaştırmak ve IgG avidite testini uygulayarak sonuçlarını değerlendirmekti. SAT testi ? 1/160 titre olan 92 hasta çalışmaya alındı ve yukarıdaki tüm testler uygulandı. EIA-IgG pozitif olan 78 hastada ise IgG avidite testi yapıldı. RB testi 88 (%95.7) hastada pozitif bulundu. EIA-IgM ile akut bruselloz arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. 2-ME testinde, 55 (%59.8) hastada, SAT testine göre titre düşüşü tespit edildi ve IgM arasındaki uyum %84.8 olarak hesaplandı. IgG Avidite testinde kullanılan %40 avidite indeksi (Aİ) ile avidite olgulaşma süresi (6 ay) arasında istatistiksel fark bulunamadı, ancak Aİ %50 alındığında istatistiksel anlamlılık sınırına yakın bir değer elde edildi (P=0.035). Çalışmamız sonucunda brusellozun serolojik tanısında RB ve SAT testlerinin uygun ve güvenilir testler olduğu, IgM'in akut brusellozun bir göstergesi olabileceği, IgG'yi tespit etmede EIA kadar 2-ME'inde kullanılabileceği ve IgG avidite testinin standardize edilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the serological tests (Rose Bengal [RB], the standard agglutination test [SAT], the enzyme immuno assay [EIA] for IgM, IgA, IgG), 2-mercaptoethanol [2-ME]) which are used routinely for the patients who had pre-diagnosis in different clinical forms of brusellosis (acute, subacute, chronic) and apply IgG avidity test and evaluate its results. Ninety two patients with SAT titers ? 1/160 enrolled and applied all tests mentioned before. IgG avidity test was performed for 78 patients in whom EIA-IgG was positive. RB test was positive for 88 (95,7 %) patients. It was found a statistically significant association between EIA-IgM and acute brusellosis. The reduction in titre in the 2-ME compared with SAT was found for 55 (59.8%) patients and the agreement with IgM was calculated as 84.8%. It was not found a statistically difference between 40% avidity index (AI) used in IgG avidity test and avidity maturation period (6 months), however, when AI was taken as 50%, İt was obtained a value (P=0.035) which was close to statistically significance threshold. It was concluded that RB and SAT tests are suitable and reliable in the serological diagnosis of brusellosis and, IgM can be an indicator of acute brusellosis and, 2-ME can be used as EIA in diagnosing IgG and IgG avidity test needs to be standardized.