Renal hücreli karsinomda prognostik faktörler
Prognostic faktors in renal cell carcinoma
- Tez No: 267953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TEMELTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma renal hücreli karsinom (RHK) nedeniyle cerrahi girişim yapılan hastalarda prognostik faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. 1996 yılından 2010 yılına kadar ameliyat edilen 80 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların ortalama yaşları 59.16 yıl ve erkek/kadın oranı 1.28 olarak bulundu.Başvuru nedeni 53 (%66.3) hastada insidental tanı ve 27 (%33.7) hastada hastalıktan kaynaklanan yakınmalara bağlıydı. Histolojik alt tip 70 hasta berrak hücreli (%87.5), 6 hasta kromofob, 4 hasta da papiller tip RHK olarak dağılmaktaydı. Ortalama 35.3 ay izlem sonunda hastaların 43'ü hastalıksız (%53.75), 9'u hasta (%11.25) olarak hayattadır. 28 hasta (%35) kaybedilmiştir. Evrelere göre dağılıma bakıldığında 34 hasta evre 1 (%42.5), 7 hasta evre 2 (%8.8), 23 hasta evre 3 (%28.8), 16 hasta evre 4 (%20) olarak bulundu. Çok değişkenli analizde evre, Fuhrman derecesi ve renal ven invazyonu hastalıksız sağ kalım üzerine etkili bağımsız risk faktörleri olarak bulunmuştur.Beş yıllık yaşam beklentisi evrelere göre, evre 1'de %84.7, evre 2'de 71.4, evre 3'de 48.7 ve evre 4'de %0 ve Fuhrman derecelerine göre derece 1 ve 2 olanlarda %67.7, derece 3 ve 4 olanlarda %42.2 olarak bulunmuştur. Tek değişkenli analizde, insidental başvuru, tümör evresinin düşük olması, Fuhrman derecesinin düşük olması periferik yağ invazyonun olmaması, renal ven invazyonunun olmaması, gerato dışı yayılım olmaması, lenf nodu tutulumunun olmaması ve sarkomatoid değişikliklerin olmaması iyi prognostik faktörler olarak bulunmuştur. Çok değişkenli analizde evre, fuhrman nükleer derecesi ve patolojik lenf nodu tutulumu bağımsız prognostik değişkenler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify prognostic factors in patients who underwent surgical intervention through Renal Cell Carcinoma (RCC). Data of 80 patients; operated between 1996 and 2010 was examined retrospectively. The average age of the patients was found as 59,16 and the rate for man/woman was detected as 1,28.Application was due to incidental diagnosis at 53 (%66,3) patients and disease depended complaints at 27 (%33,7) patients. Hystological subtype was classified as 70 patients with clear cell (%87,5), 6 patients chromofobe and 4 patients papillary type RCC. After an observation of averagely 35,3 months 43 patients (%53,75) were alive without disease, 9 (11,25) of them were alive with disease. 28 patients (%35) died. Independent risk factors in multivariable analysis were detected as Stage, Fuhrman Degree and renal vein invasion and presence of those factors effect disease-free survival negatively.5 yearly life expectancy according to stages was determined as %84,7 in stage 1, %71,4 in stage 2, %48,7 in stage 3 and %0 in stage 4 and according to Fuhrman degree; %67,7 in Degree1 and 2, %42,2 in Degree 3 and 4. Positive prognostic factors in univariate analysis are mentioned as incidental application, low grade tumour, low grade Fuhrman Degree, lack of peripheral lipid invasion, lack of renal vein invasion, lack of Gerota's non-spill, lack of lymph node involvement and lack of sarcomatoid changes. Independent parameters in multivariate analysis are determined as stage, Fuhrman Nuclear Degree and Pathologic Lymph node Involvement.