Renal hücreli karsinomda mikrodamar yoğunluğu, vasküler endotelyal büyüme faktörü 'VEGF' ve trombospondin 'TSP-1' ekspresyonunun histopatoloji ve prognoz ile ilişkisi
- Tez No: 118358
- Danışmanlar: PROF.DR. ATIF AKDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Renal hücreli kanserin tanı ve evrelemesi konusunda birçok yönden belirli ortak fikir oluşmuşsa da, başlangıç lezyonlarının tespiti, tümör derecelendirmesi ve hasta prognozunun belirlenmesi konuları halen araştırılmaktadır. Tümörün gelişimi ve metastatjk yayılımın gerçekleşmesinde anjiyogenezin rolü olduğu, anjiyogenezle ilişkilendirilecek göstergelerin, prognozun belirlenmesi ve tedavinin seçimi konusunda klinik uygulamalara yön verilebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada 1987-2001 yılları arasında RHK nedeniyle radikal nefrektomi veya tümör rezeksiyonu yapılan 54 olguya immunhistokimya tekniği uygulanarak, anjiogenezde önemli rol oynadığı bilinen vasküler endotelyal büyüme faktörü, trombospondin ekspresyonu ve anjiyogenez sonucu oluşan yeni damarları ölçeklendiren mikro damar yoğunluğu ölçümünün diğer klinik ve patolojik faktörler ile birlikte renal hücreli kanser vakalarının prognozu belirlemedeki ilişkisi araştırıldı. Kanser spesifik sağ kalımı öngörmede tek değişkenli analiz ile tümörün patolojik evresi (TNM) (p=0,017), Trombospondin-1'in immunreaktivitesi (p=0,045) önemli prognostik faktör olarak tespit edildi. VEGF ve TSP-1 arasında dokudaki ekspresyonları bakımından ters yönde bir korelasyon görüldü ancak çok değişkenli analiz ile VEGF immunreaktivitesi (p=0,973), TSP-1 immunreaktivitesi (p=0,454), mikro damar yoğunluğu (p=0,443) sağ kalımı öngörmedi. Çok değişkenli analizde tümörün patolojik evresi (TNM) (p=0,025) bağımsız prognostik faktör olarak tespit edildi. RHK' da en önemli prognostik faktörün tümörün patolojik evresi olduğu, anjiyogenez göstergesi VEGF, TSP-1 ve MVD ölçümünü parametrelerinin prognostik olarak tek başına anlam ifade etmedikleri tespit edildi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Renal Hücreli Kanser, Anjiyogenez, VEGF, TSP-1, Mikro damar yoğunluğu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Advances in angiogenesis research are reviewed along with the pathogenesis of RCC and importance in tumor biology with the prognostic significance were evaluated. In this retrospective study, 54 pathologically proven RCC cases diagnosed subsequent to radical nephrectomy or nephron sparing surgery between 1987 and 2001 were evaluated by defining prognostic role of angiogenesis with immunohistochemical staining of Vascular Endothelial Growth Factor, Thrombospondin-1 and counting of the neo-vasculature by Micro Vessel Density. The best predictors of cancer specific survival in uni-variate analysis is pathologic stage of tumor (TNM) (p=0,017) and TSP-1 immunoreactivity (p=0,045). Correlation between VEGF and TSP-1 was seen but multivariate analysis revealed that VEGF immunoreactivity (p=0,973), TSP-1 immunoreactivity (p=0,454) and micro vessel density (p=0,443) was not correlated with survival. Pathologic stage of tumor (TNM) (p=0,025) correlated independently with survival. The available data suggest that only pathologic stage of tumor provides objective independent prognostic information for patients with localized RCC. Further molecular studies are needed to define the role of angiogenic process that undoubtedly exist in the RCC tumor biology. KEYVORDS: Renal Cell Carcinoma, Angiogenesis, VEGF, TSP-1, Micro Vessel Density 11