Anksiyete bozukluklarında cinsiyete göre semptom farklılıkları
Gender differences in anxiety disorders symptoms
- Tez No: 267962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada anksiyete bozukluğu tanısı almış hastalarda cinsiyete göre semptomların dağılımı ve farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştırGereç ve Yöntem: Polikliniğimize altı aylık süre boyunca ayaktan başvuran toplam 201 (141 kadın, 60 erkek) anksiyete bozukluğu hastası çalışmaya alınmıştır. Bu çalışmada Sosyodemografik Veri Formu, Psikiyatrik Hastalıkların Tanı ve Sınıflandırması El Kitabı-4'e göre Eksen 1 bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği, Panik Agorafobi Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır.Bulgular: Çalışmaya alınan anksiyete bozukluğu hastalarının kadın/erkek oranı 2,35'di.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the distribution and differences in symptoms of anxiety disorders according to gender.Material and Method: A total of 201 psychiatric outpatients (141 females, 60 males) with a DSM-IV-TR diagnosis of anxiety disorder who have applied to university clinics within six months period are included in this study. All patients have undergone a detailed psychiatric interview during which sociodemographic data form, Structured Clinical Interview for the DSM-IV Axis I Disorders, Hamilton Anxiety Rating Scale and Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale were evaluated by the physician in charge. They also completed Beck Depression Scale, Generalized Anxiety Disorder Rating Scale, , Panic Agoraphobia Rating Scale, State-Trait Anxiety Inventory for evaluation of relevant anxiety symptoms.Results: The female/male ratio in the sample was 2,35.