Lidokain-prilokain ile yapılan rejyonel intravenöz anesteziye parasetamol eklenmesinin anestezi ve analjezi üzerine etkisinin karşılaştırılması
A comparison of the effects the addition of paracetamol to intravenous regional anesthesia to be applied whit lidocaine-prilocaine on anesthesia and analgesia
- Tez No: 267968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, günübirlik el ve/veya önkol cerrahisi planlanan hastalarda, iki farklı lokal anestezik solüsyonu ile RİVA uygulandı. Lidokain-prilokain karışımı ile lidokain-prilokain + parasetamol kombinasyonun anestezi ve analjezi üzerine etkisi karşılaştırıldı.18-60 yaşlarında, ASA I-II statüde 46 hasta rastgele 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup K, n=23) %1 lik 1.5 mg/kg lidokain ve %1 lik 1.5 mg/kg prilokain karışımı, parasetamol grubuna (Grup P, n=23) %1 lik 1.5 mg/kg lidokain, %1 lik 1.5 mg/kg prilokain ve 1mg/kg parasetamol kombinasyonu uygulandı.Her iki gruptaki hastaların peroperatif olarak kalp atım hızları, sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, periferik oksijen saturasyonları, VAS, sedasyon skorları, motor ve duyusal blok başlama ve geri dönüş zamanları ve ilk analjezik gereksinim zamanları kaydedildi. Taburculuk öncesi hasta memnuniyetleri soruldu.Hastaların peroperatif değerlendirmelerinde; operasyon ve turnike süreleri, duyu ve motor blok başlama ve geri dönüş zamanları, hemodinamik değerleri, SpO2, VAS değerleri, ilk analjezik süreleri ve toplam analjezik miktarları açısından istatistiksel olarak fark bulunmadı.Sonuç olarak; el ve/veya önkol cerrahisi için uygulanan rejyonel intravenöz anestezide lidokain- prilokain solüsyonuna eklenen 1 mg/kg parasetamol anestezik ve analjezik açıdan klinik olarak bir fark oluşturmadı. Sadece subjektif bir değerlendirme olan hasta memnuniyeti arttı.
Özet (Çeviri)
In this study, we performed RIVA with two different local anesthetic solution in patient scheduled for hand and/or forearm surgery. Lidocaine-prilocaine mixturation was compared whit lidocaine-prilocaine + paracetamol combination for the effects on anesthesia and analgesia.18-60 years, ASA I-II status, 46 patients randomly allocated two groups. The control group (Group K, n=23) 1.5 mg/kg of 1% lidocaine + 1.5 mg/kg of 1% prilocaine mixturation and paracetamol group (Group P, n=23) 1.5 mg/kg of 1 % prilocaine + 1.5 mg/kg of 1 % lidocaine and 1 mg/kg iv paracetamol combination were applied.Peroperative heart rates, systolic, diastolic and mean arterial pressures, peripheral oxygen saturations, VAS, sedation scores, onset and duration times of the motor and sensory blocks and times of the first analgesic requirements of the each two groups were recorded. Before discharge patients were asked about their satisfaction.Peroperative evaluation of the patients, operation and tourniquet times, onset and duration times of the sensory and motor block, hemodynamic values, SpO2, the VAS scores and total analgesic consumption and the first analgesic time were not statistically significant difference in terms of quantitiesAs a result, the addition of 1 mg/kg of paracetamol to intravenous regional anesthesia which was applied lidocaine-prilocaine did not clinically occur any significant difference in anesthesia and analgesia. Patient satisfaction, only one subjective assessment, increased.