Koaksiyel yarı otomatik kesici iğne biyopsisi ile transtorasik ince iğne biyopsileri
Transthoracic fine needle biopsy with a coaxially semi automated cutting needle
  1. Tez No: 267967
  2. Yazar: ALİ TÜTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma; Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi RadyodiagnostikBölümünde Kasım 2007 - Temmuz 2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada, BTeşliğinde yapılan 116 transtorasik iğne biyopsileri değerlendirilmekte olup, bunların 5'ibiyopsisi 2. kez tekrarlanan hasta idi. Çalışmada yer alan hastaların yaş aralığı 25- 90 yaşolup yaş ortalaması 62 idi.Kor biyopsi yapılan 109 lezyonun 47'si (%43) spesifik malign, 24'ü (%22)nonspesifik malign, 6'sı (%6) spesifik benign, 26'sı (%24) nonspesifik benign olarakhistopatolojik tanı aldı. Kor biyopsisinin sensitivitesi %81,6, spesifitesi %100 olup, tanısaletkinlik %85 olarak bulundu.2-5cm arasındaki konsolidasyonlu ve konsolidasyonsuz kitle lezyonlarındasensitivite ve tanısal etkinlik 2-3cm arasındaki konsolidasyon ve konsolidasyonsuz kitlelezyonlarından düşük bulundu.Sonuçlarımıza göre; spesifik tanı koymada İİAB'leri, tru-cut ve kombine biyopsilerile karşılaştırıldığında düşük başarıya sahiptir.İşlem esnasında ve sonrasında, komplikasyon olarak; 29 (%25) hastadapnömotoraks, 32 (%27,6) hastada parankimal hemoraji ve 1 (
Özet (Çeviri)
Study was carried out between November 2007 and July 2009 in the KaradenizTechnical University, Faculty of Medicine, Department of Radiology. In this study, a totalof 116 CT-guided transthoracic needle biopsy is considered, while 5 of the patients were arepeat biopsy for a second time. The age range of patients in the study was 25-90 years andthe mean age was 62.Among of 109 lesions underwent core biopsy, 47(43%) as specific malignant,24(22%) as non-specific malignant, 6(6%) as specific benign, 26(24%) as nonspecificbenign was diagnosed histopathologically. The sensitivity, specifity, and diagnosticefficiency of the core biopsy were 81.6%, 100.0%, and 85.0%, respectively.The sensitivity and diagnostic efficiency in the consolidated and unconsolidatedmass lesions of 2-5cm in size was lower than those in the consolidation and unconsolidatedmass lesions of 2-3cm in size.According to our results, FNAB has a low success to make a specific diagnosiscompared with tru-cut biopsies or with combination biopsies.Peri- and post-operative complications were pneumothorax in 29 (25%) of thepatients, parenchymal hemorrhage in 32 (27.6%) of the patients, and hemoptysis in 1(