Spinal anestezi altında ürolojik cerrahi yapılacak hipertansiyonu olan ve olmayan hastalarda midazolamın hemodinami, erken kognitif fonksiyonlar ve anksiyete üzerine etkileri
The effects of midazolam on the hemodynamic, early cognitive functions and anxiety in hypertension versus non hypertension patient under spinal anaesthesia during urologic surgery
- Tez No: 267969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN GEZE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Rejyonal anestezi, ürolojik cerrahi geçiren hastalarda sıklıkla kullanılan anestezi yöntemidir. Rejyonal anestezi sırasında hastaların bilinci açıktır. Hastaların çoğu genellikle anksiyetelerinin azalması için cerrahi girişim sırasında uyumak isterler. Rejyonal anestezinin bu dezavantajının önlemede kullanılan yöntem, cerrahi girişim süresince hastalara çeşitli ajanlar ile sedasyon yapılmasıdır. Bu çalışmanın amacı, spinal anestezi altında ürolojik girişim geçirecek hipertansiyonu olan ve olmayan hastalarda gerekli sedasyon düzeyi sağlayacak şekilde sürekli infüzyon ile midazolam uygulanmasının preoperatif anksiyetenin giderilmesindeki etkinliği ile hemodinamik parametreler ve erken kognitif fonksiyonlara etkilerini değerlendirmektir.Bu çalışma ASA I, III sınıfından 70 hastada gerçekleştirildi. Hastalar randomize olarak hipertansiyonu olan ve olmayan olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalar preoperatif anestezi hazırlama odasında Süreksiz Durumluluk Kaygı Envanteri (State Trait Inventory - STAI) ve Mini Mental Test ile değerlendirildi. İki gruba da 2,5 ml % 0,5 hiperbarik bupivakain ile spinal anestezi yapıldı. Spinal blok öncesi (BÖ), blok sonrası (BS) ve sedasyon uygulamasını takiben 1., 5. , 10. ,15. ,20., 30., 45., 60., 75. dakikalar ve operasyon çıkışı SAB , DAB , OAB , KAH , SS, SaO2 ve Ramsey sedasyon skoru kaydedildi . Operasyon bitiminde hastalar derlenme odasına alınarak, postoperatif 15. ve 60. dakikada Süreksiz Durumluluk Kaygı Envanteri (State Trait Inventory-STAI) ve Mini Mental Test ile değerlendirildi. Yan etkiler kaydedildi.Sonuç olarak, spinal anestezi altında ürolojik girişim geçiren hipertansiyonu olan ve olmayan hastalarda sürekli midazolam infüzyonunun minimal yan etki kolay kontrol edilebilir sedasyon sağladığı ve preoperatif anksiyeteyi giderdiği gösterildi. Bu sedasyon yönteminin gerek hastalar ve gerekse cerrahi girişimi yapan hekimler tarafından tatminkâr bulunduğu ve postoperatif 60. dakikada bilişsel fonksiyonları etkilemediği de saptandı. Hipertansiyonu olan hastalarla tansiyon öyküsü olmayan hastaların anksiyete düzeyleri arasında fark görülmedi. Hipertansif hastaların kognitif fonksiyonları yönünden ise MMT'leri normotansif hastalara göre hem preoperatif hem de erken postoperatif dönemde düşük bulundu. Her iki grubun da operasyon sonrası kognitif fonksiyonları preoperatif kognitif fonksiyonlara yakın değerde bulundu.
Özet (Çeviri)
Regional anesthesia is one of the commonly used anaesthetic method in urological operations. The patients are awake during regional anesthesia. Most of the patients want to be sedatized during surgery to decrease their anxiety. To prevent this disadvantage of regional anaesthesia, some sedative medication apply to patients during surgery. The purpose of this study is to eveluate effect of using continuous infusion midazolom providing required sedation levels according to Ramsey sedation scale to decrease preoperative anxiety in patients undergoing urological surgery with and without hypertension under spinal anesthesia and effects on hemodynamic parametres and early cognitive functions.This study was performed on 70 patient from ASA 1-3 class. The patients were divided randomly into 2 groups with and without hypertension. Patients were eveluated with State Trait Anxiety Inventory and Mini Mental State Examination in the preoperative anesthesia prepare room. Spinal anesthesia was performed with 2,5 ml % 0,5 hiperbarik bupivakain both groups. Prespinal block, postspinal bloc and sedation after 1th., 5th., 10th, 15th, 20th, 30th, 45th, 60th, 75th. minutes and postoperative SAP, DAP, MAP, HR, RR, SaO2 and Ramsey sedasyon score were reported. Patients were taken to recovery room postoperative and eveluated with STAI and Mini Mental State Examination at the postoperative 15th and 60th minutes. Side effects were reported.In conclusion, continuous infusion midazolom to decrease preoperative anxiety in the patients undergoing urologic surgery with and without hypertension under spinal anesthesia provide controlled sedation with minimal side effect and reduce preoperative anxiety. This sedation method was satisfactory by patients and surgeon and didn?t effect cognitive function in postoperative 60th minutes. There was no different on anxiety level between patients with and without hypertension. Regarding to cognitive functions of the patients with hypertension, their MMSE?s was reduced than normotension patient in preoperative and early postoperative period. In both group postoperative cognitive function was similar to preoperative cognitive function.