Total tiroidektomi yapılan hastalarda postoperatif komplikasyonların yaş gruplarına göre karşılaştırılması
Comparison of postoperative complications acording to age groups in patients who undergone total thyroidectomy
- Tez No: 267970
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF CİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Tiroidektomi, genel cerrahı kliniklerinin en sık uyguladıkları ameliyatlararasında yer almaktadır. Tiroid operasyonlarından sonra mortalite ve morbidite çok düşükoranda görülmesine rağmen, belli bir takım komplikasyonlar kişinin tüm hayatını olumsuzyönde etkileyecek düzeydedir. Yaşlılarda tiroid hastalıklarının tedavisi komplikasyonriskinin artmış olması nedeniyle özel bir dikkat gerektirir. Özellikle endemik bölgelerde,yaşın ilerlemesiyle nüks oranlarının fazlalığı ve malignite riskinin yüksekliği nedeniyletotal tiroidektomi tercih edilen cerrahi yöntemdir. Bu cerrahi yöntemin yaşlılardauygulanabilirliği ve güvenilirliği bir tartışma konusudur. Biz de bu çalışmamızda totaltiroidektomi yapılan hastalarda, gelişen komplikasyonlar yönüyle gençler ve yaşlılararasındaki farkları araştırdık.Materyal ve Metod: Bu çalışmada Delbridge kapsüler diseksiyon tekniği ile totaltiroidektomi operasyonu yapılan 150 hasta prospektif olarak izlendi. Hastalar yaş, cinsiyet,preoperatif tanı, ameliyat süresi, peroperatif kanama miktarları, kan kalsiyumu, seskısıklığı, yara yeri enfeksiyonu, hematom, seroma varlığı, skar gelişimi, hastanede yatışsüresi ve malignite oranları yönünden değerlendirildi. Bu faktörlerin yaşlılarla gençlerarasındaki farkları karşılaştırıldı.Bulgular: 150 hastanın 44'ünde geçici hipokalsemi geliştiği görüldü. Bunların 19tanesi 50 yaş altı, 25 tanesi 50 yaş üstü idi. 8 hastada kalıcı hipokalsemi görüldü. Bunların3 tanesi 50 yaş altı, 5 tanesi 50 yaş üstü idi. Bir hastada bileral RLS(rekürren laringealsinir) hasarı görüldü ve bu hasta 50 yaş üstü idi. Tek taraflı kalıcı RLS hasarı 50 yaş altıhasta grubunda 1 hastada, 50 yaş üstü hasta grubunda da 1 hastada gözlendi. Geçici RLShasarı 50 yaş altı hasta grubunda 3 ve 50 yaş üstü hasta grubunda 4 hastada gözlendi.Postoperatif dönemde ortalama hastanede kalış süresi 3,61 gün, en az hastanede kalışsüresi 2 gün ve en fazla hastanede kalış süresi 10 gündür. Ameliyat sonrası, 50 yaş altıhasta grubunda; 1 hastada hematom, 1 hastada yara yeri enfeksiyonu gelişti. 50 yaş üstühasta grubunda ise 1 hastada hematom, 1 hastada seroma, 1 hastada yara yeri enfeksiyonugelişti. V.A.S.(visuel analog skala) skorlamasında yara yerinin tüm hasta grubunda v.a.s.skoru ortalaması 10,11 idi. En düşük v.a.s. skoru 8 ve en yükseği 15 idi. 50 yaş altı hastagrubunda vas skoru ortalama değeri 9,36 iken 50 yaş üstü 10,88 idi. 8 hastada yutkunmaklahareketli skar, 3 hastada yutkunmakla fikse skar gelişmiştir. Spesmenlerin histopatolojikincelemesi sonucu 128 tanesi benign (50 yaş üstü: 60; 50 yaş altı 68), 22 tanesi malign (50yaş üstü: 14; 50 yaş altı 8) idi.Sonuç: Özellikle endemik bölgelerde, yaşın ilerlemesiyle nüks oranlarının fazlalığıve malignite riskinin yüksekliği nedeniyle total tiroidektomi tercih edilen cerrahiyöntemdir. Cerrahi tekniğin ve anestezi uygulamalarının gelişmesiyle yaşlılarda da totaltiroidektomi güvenle uygulanabilir. Total tiroidektomi ameliyatlarında, postoperatifkomplikasyonların yara iyileşmesi dışında gençler ve yaşlılar arasında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroidectomy is one of the mostly applied operation in generalsurgery clinics. Despite the mortality and morbidity of rates are too low, some certaincomplications may have effects on patients' remaining life. İn elderly treatment of thedisease needs more attention because of greater riscs of complications. Especially inendemic regions, increasing recurrence and malignity rates in greater ages, totalthyroidectomy is mostly preferred operation alternative. But safety and applicability of thisalternative in elderly still remains controversial. İn this study young and elderly patientgroups are compared in terms of postoperative complications.Material and Method: İn this study, 150 patients who underwent surgery withDelbridge capsular dissection technique are followed prospectively. The patients areevaluated in terms of age, sex, preoperative diagnosis, operation time, bleeding quantityduring operation, blood calcium, dysphonia, infection of region of operation, hematoma,existent of seroma, scar formation, time of stay in hospital and malignity rates. Thedifference of these factors in young and elderly patients are compared.Findings: In 44 of 150 patients transient hypocalcemia developed. 19 of thesepatients were under 50 years old and 25 were above 50 years old. İn 8 patients permanenthypocalcemia is developed, 3 of the patients were under 50 years old and 5 of the patientswere above 50 years old. İn one of the patients bilateral recurrent laryngeal nerve injurywas observed and age of the patient was above 50 years. Unilaterally recurrent nerve injurywere observed in one patient under 50 years old and one patient above 50 years old.Temporary recurrent nerve injury was observed in 3 patients in under 50 years old groupand 4 patients in the elderly group. Postoperatively main staying time at hospital was 3.61days; the minimum time was 2 days and the maximum time was 10 days. After theoperation in group under 50 years old, in 1 patient hematoma, and in 1 patient operationregion infection was developed. İn group above 50 years old, in 1 patient hematoma, in 1patient seroma, and in 1 patient operation region infection was developed. V.A.S. (VisualAnalog Scale) scoring was made in evaluation of the operation scar of the patients and themean V.A.S. score was 10.11. The minimum V.A.S. score was 8 and the maximum scorewas 15. İn the group under 50 years old the mean value was 9,36 and in above 50 years oldgroup the score was 10.88. While swallowing in 8 patients mobile scars and in 3 patientsfiksed scars were observed. After evaluation of specimens histopathologically, 128 caseswere benign (60 in >50 years, 68 in50 years, 8 in