Tracking the quality of a biomedical/clinical engineering unit using statistical process control
İstatistiksel süreç kontrol ile biyomedikal/klinik mühendislik birimlerinin kalite takibi
  1. Tez No: 268021
  2. Yazar: KERİMAN DİLARA TÜREGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALBERT GÜVENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, İşletme, Bioengineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlık alanı sürekli değişen bir ortam olduğu için, kurumların tıp alanındaki teknolojik gelişmelerle karşılaşmaya sürekli hazır olmaları ve bu gelişmeleri benimsemeleri gereklidir. Bu, süreçlerin kalitelerinin ve performanslarının ve ilerlemelerinin ölçümü için esas olan ,uygun göstergelerin seçimiyle başarılabilir. İstatiksel Süreç Kontrol (İSK) kalite geliştirmenin anahtar yaklaşımıdır. İSK'nın eası olan kontrol tabloları, performans göstergelerini zaman üzerinde görselleştirmek ve analiz etmek için kullanılır.Bu çalışmada, İSK prensipleri hastanelerdeki biyomedikal/klinik mühendislik bölümleri için bir kontrol sistemi tasarlanması ve geliştirilmesi için MS Windows üzerindeki .NET çatısı içine dahil edilmiştir. Geliştirilen yazılımla, biyomedikal/klinik mühendislik bölümlerinin süreçleri, farklı kalite ve performans göstergelerinin analiz edilerek izlenme, kontrol edilme ve geliştirilmesine izin veren gerçek zamanlı İSK teknikleri (X kontrol tablosu ve Kümülatif toplam kontrol tablosu) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu uzman sistem, kullanıcının potansiyel problemlerden, geliştirilmeleri için farklı tekniklerin uygulanması amacıyla tam zamanında haberdar olmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
Since, healthcare is an ever-changing environment, it is vital for each institution to be prepared to face and consequently conquer technological future advancements in medicine. This can be accomplished by careful selection of appropriate indicators which are essential to measure the performance and quality of processes and their improvements. Statistical process control (SPC) is a key approach to quality improvement. Control charts, central to SPC, are used to visualize and analyze the performance indicators over time.In this study, SPC principles were incorporated into .NET Framework on MS Windows to design and develop a control system for biomedical engineering departments in hospitals. With the use of the software developed, biomedical/clinical engineering departments? processes were analyzed using real time SPC techniques (X control chart and Cusum control chart), which permitted monitoring, controlling and improving the implementation of different quality and performance indicators through analysis. This expert system enables the user to be notified of any potential problems, just in time to implement various techniques for their improvement.