Algorithms for the survivable telecommunications network design problem under dedicated protection
Adanmış korumalı güvenilir haberleşme ağları için algoritmalar
  1. Tez No: 268051
  2. Yazar: PELİN DAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA EKİN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, güvenilir haberleşme ağları tasarımı problemlerini çözmek için algoritmalar sunmaktadır. Amacımız her bir kaynak ve hedef ikilisi için 2-ayrıt yol bulan ve aynı zamanda ayrıt kullanmak için verilen sabit giderleri ve yol atama maliyetlerini enküçülten bir tasarım elde etmektir. Her ne kadar güvenilir haberleşme ağları ile ilgili geniş bir teknik yazın kaynakçası olsa da, bahsettiğimiz her bir ayrıt için sabit giderleri, rotalama maliyetlerini ve her bir yol için farklı maliyet yapısını göz önünde bulunduran problem daha önce çalışılmamıştır. İlk olarak, bu problem için bir tamsayılı programlama modeli geliştirilmiştir. Büyük ölçekli problemleri çözebilmek için farklı sezgisel algoritmalar tasarlanmıştır ve bu algoritmaların hesaplama sonuçları çok sayıda örnek için rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents algorithms to solve a survivable network design problem arising in telecommunications networks. As a design problem, we seek to find 2-edge disjoint paths between every potential origin destination pair such that the fixed costs of installing edges and the routing costs are jointly minimized. Despite the fact that the survivable network design literature is vast, the particular problem at hand incorporating fixed and variable edge costs as well as different cost structures on the two paths has not been studied. Initially, an IP model addressing the proposed problem is developed. In order to solve problems of higher dimensions, different heuristic algorithms are designed and results of a computational study on a large bed of problem instances are reported.