A fuzzy logic based approach for enhancing depth perception in computer graphics
Bulanık mantık tabanlı yaklaşımla bilgisayar grafiğinde derinlik algısının artırılması
- Tez No: 268052
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
3B görüntüleme ve ekran teknolojilerindeki hızlı gelişim, 3B görsel içeriğin uygun şekilde sunulması problemini de beraberinde getirmektedir. 3B bilgisayar görüntüleri üretilirken, kullanıcının nesnelerin uzamsal özelliklerini doğru olarak algılayabilmesini kolaylaştırmaya dikkat edilmelidir.Bu tezde onerilen çözüm, verilen bir 3B sahnede derinlik algısının otomatik olarak iyileştirilmesinde ya da 3B uygulama geliştiricilere derinlik algısının artırılması için uygun görüntüleme yöntemlerinin önerilmesinde bir araç olarak kullanılabilir.Sunulan çözümde, verilen 3B sahne için uygun olan derinlik ipuçları ve bu ipuçlarını sağlayan görüntüleme yöntemleri otomatik olarak belirlenmektedir. Öncelikle, bulanık mantık tabanlı bir algoritmayla, verilen sahne için her bir ipucunun önem derecesi, uygulamanın amaç ve sahnenin uzamsal özellikleri göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Daha sonra, önemli derinlik ipuçlarını sağlayan grafiksel görüntüleme yöntemlerinin maliyetlerini ve derinlik algısına katkılarnı dengelemeye yönelik olarak bir knapsack modelioluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid progress in 3D rendering and display technologies brings the problem of better visualization of 3D content. Providing correct depth information and enabling the user to perceive the spatial relationship between the objects is one of the main concerns during the visualization of 3D content.In this thesis, we introduce a solution that can either be used for automatically enhancing the depth perception of a given scene, or as a component that suggests suitable rendering methods to application developers.In this novel solution, we propose a framework that decides on the suitable depth cues for a given 3D scene and the rendering methods which provide these cues. First, the system calculates the importance of each depth cue using a fuzzy logic based algorithm which considers the user's tasks in the application and the spatial layout of the scene. Then, a knapsack model is constructed to keep the balance between the rendering costs of the graphical methods that provide these cues and their contribution to depth perception. This cost-profit analysis step selects the proper rendering methods for the given scene.In this work, we also present several objective and subjective experiments which show that our automated depth perception enhancement system is statistically (p < 0.05 ) better than the other method selection techniques that are tested.