Terrain profile estimation over a synthetic terrain by using pulse-doppler radar
Sentetik arazi üzerinde darbe-doppler radarı kullanarak yapılan arazi profili kestirimi
- Tez No: 268054
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Arazi profili kestirimi için kullanılan sistemler, sivil uçak taşımacılığı ve askeri uygulamalardaki güvenli uçuş meselelerinin önemli hale gelmesiyle baş göstermiştir. Bu sistemler araziden kaçınma ve güvenli uçuş amacıyla geliştirilmiştir. Bu tezde, sentetik olarak oluşturulmuş arazinin sinyal işleme yardımı ile yapılan arazi profili kestiriminde iki teknik üzerinde çalıştık. Simulasyon ortamında gerçekleştirilen uçuş simulasyonlarının sonuçlarına göre, tekniklerin kestirim performansı gözlemlendi. Simulasyonlarda, darbe-Doppler radarlı bir uçak, alıcı sinyallerini oluşturmak için, tarama şekline göre sentetik araziyi tarar. Önerdiğimiz teknikler, darbe-Doppler işlemenin çıktıları üzerinde uygulanmıştır. İlk teknik, yansıma sinyalindeki ilk ve ortanca yansıma mesafe noktalarının kullanılmasına dayanmaktadır. Bu noktaların gürbüz bir şekilde saptanması için bir uyarlanabilir eşikleme methodu geliştirilmiştir. Bu mesafe noktaların hatasız saptanması, ilk yaklaşımın kestirim performansında önemli bir yer kaplar. Diğer teknik, uygun mesafe değerlerindeki yansımaların yükseliş açısını bulmada, teta ile R1 ve R2 alıcı antenlerinin yansıma sinyalleri büyüklük oranı arasındaki ilişkiyi kullanır. Bu yaklaşımda, gelme açısının hatasız kestirimi, kestirim performansı üzerinde önemlidir. Özellikle uzak menzillerde, kestirim üzerindeki hatalar, yükseliş açısı teta üzerindeki hatalara daha duyarlı hale gelir. Son olarak, sentetik olarak oluşturulmuş bir takım arazi profilleri üzerinde, bu iki tekniğin hata performansları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The systems used for terrain profile estimation arise when the safety flight issues in civil flight transport and in military applications become important. These systems are developed for the purpose of terrain avoidance and safe flight. In this thesis, we study two techniques in estimating the terrain profile of the synthetically generated terrain which is achieved by means of signal processing. The estimation performance of the techniques is observed according to the results of flight simulations realized on the simulation environment. In the simulations, an aircraft with a pulse-Doppler radar scans a synthetic terrain according to the scanning patterns to generate the received signals. The techniques that we propose, are applied to the output of the pulse-Doppler process. The first technique is based on the usage of the first and the middle reflection range points in the clutter received signal. An adaptive thresholding method is developed for robust detection of these points. Accurate detection of these range points is crucial in the estimation performance of the first approach. The other technique uses the relation between the elevation angle theta and the clutter received signal amplitude ratio of the two receiver antennas R1 and R2 in finding the theta angles of the reflections in corresponding range values. In this approach, accurate estimation of the angle of arrival is important on the performance of estimation. Especially for far ranges, the errors in the estimation become more sensitive to the errors in the elevation angle theta. Finally, over a set of synthetically generated terrain profiles, the error performance of these two techniques are investigated and compared.