Development of new array signal processing techniques using swarm intelligence
Sürü zekası kullanılarak yeni dizilim sinyal işleme tekniklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 268053
  2. Yazar: MEHMET BURAK GÜLDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde, çokyollu haberleşme kanallarını modellemek için çapraz belirsizlikişlevi (CAF), sürü zekası ve sıkıştırılmış algılama (CS) teorisi tabanlı yeni dizisinyal işleme teknikleri önerilmektedir. Birinci teknik, dizideki herbir anteninçıktısında hesaplanan CAF' lerin entegrasyonunu kullanarak hem çokyollu kanalbirleşenlerinin varlığını tespit etmektedir hem de bilinen bir sinyale ait ekoların geliş yönlerini(DOAs), zaman gecikmelerini ve Doppler kaymalarını kestirebilmektedir.Parçacık sürü optimizasyonu - çapraz belirsizlik işlevi (PSO-CAF)adıyla önerilen ikinci teknik, çokyollu birleşenlerin gecikme-Dopplerçeşitliliklerini verimli bir şekilde ortaya çıkarmak için CAF hesaplamasını kullanarakanten dizi çıktısını gecikme-Doppler düzlemine taşır. Gecikme-Dopplerdüzlemi üzerinde yer alan çokyollu birleşen kümeleri, basit bir genlik eşiklemesi iletespit edilir. Herbir küme içerisindeki çokyollu birleşen parametrelerini kestirmekiçin PSO kullanılmıştır. Üçüncü önerilen teknik sıkıştırılmış algılama (CS)teorisini, sürü zekasını ve CAF hesaplamasını birleştirerek çokyollu kanal modellemesiyapmaktadır. Çokyollu kanal parametre uzayının ayrık örneklenmesinedayalı çalışan standart CS formülizasyonları, gerçek kanal parametrelerinin kabuledilmiş ayrık küme değerlerinden saptığı durumlarda performansları ciddibir şekilde düşmektedir.“Kötü ızgara”olarak da adlandırılabilinecek veçokyollu kanal modellemesi dışında birçok başka uygulamada da karşılaşılanbu problemi çözmek için yeni bir teknik sunulmaktadır. Önerilen tekniklerinbaşarımları sentetik ve gerçek sinyaller üzerinde doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel array signal processing techniques are proposed for identificationof multipath communication channels based on cross ambiguity function(CAF) calculation, swarm intelligence and compressed sensing (CS) theory. Firsttechnique detects the presence of multipath components by integrating CAFs ofeach antenna output in the array and iteratively estimates direction-of-arrivals(DOAs), time delays and Doppler shifts of a known waveform. Second techniquecalled particle swarm optimization-cross ambiguity function (PSO-CAF) makesuse of the CAF calculation to transform the received antenna array outputs todelay-Doppler domain for efficient exploitation of the delay-Doppler diversity ofthe multipath components. Clusters of multipath components are identified byusing a simple amplitude thresholding in the delay-Doppler domain. PSO isused to estimate parameters of the multipath components in each cluster. Thirdproposed technique combines CS theory, swarm intelligence and CAF computation.Performance of standard CS formulations based on discretization of the multipathchannel parameter space degrade significantly when the actual channelparameters deviate from the assumed discrete set of values. To alleviate this?off-grid?problem, a novel technique by making use of the PSO, that can also beused in applications other than the multipath channel identification is proposed.Performances of the proposed techniques are verified both on sythetic and realdata.