Seydişehir Etibank alüminyum tesisleri yerleşkesi mekânsal analizi
The spatial analysis of Seydişehir Etibank aluminum works settlement
- Tez No: 268055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Türkiye'nin sanayileşme hareketleri Birinci Beş Yıllık Sanayi Kalkınma Planı ile başlamış olup; insan gücünün fabrika çevresinde istihdamı için yapılan düzenlemeler fiziksel değişimi de beraberinde getirmiştir. Türkiye'de devletçilik politikası kapsamında yapılan ağır sanayi tesisleri ve yerleşkeleri 1950 yılına kadar ülkenin gelişimi için büyük önem taşımıştır. Bu tesisler; fabrika binasının yanında konumlanan okul, spor ve rekreasyon alanları, lojmanları, yemekhanesi vb. ile küçük birer kent modeli ortaya çıkarmışlardır.1950 yılından sonra sermayenin etkin hale gelmesiyle birlikte devlet eliyle gerçekleştirilen sanayi yatırımları ve yerleşkelerin sayısı oldukça azalmıştır. Bu yerleşkelerden birisi olan Seydişehir Etibank Alüminyum Tesisi ve yerleşkesi çeşitli hizmetler ve aktiviteler ile çalışanlarına etkin bir şekilde katkıda bulunmuş, yalnızca üretim yeri olarak işlev görmekle kalmamış, sosyal ve kültürel birer merkez haline gelmiştir. Çalışmada; Alüminyum Tesislerinde çalışan nüfusun barınma ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla kurulan yerleşkenin mekânsal analizleri yapılarak, yerleşkenin fabrika ve kent merkeziyle ilişkisi, genel yerleşime ilişkin kriterleri, planlamada modüle dayalı bir sistemin olup olmadığı, fonksiyon ilişkileri, mekân biçimlenişi, cephede doluluk\boşluk oranları tespit edilmiştir ve kentsel standartlara uygun kaliteli bir dış mekân oluşturulduğu, tabandaki yoğunlaşmanın, yeşil alanların ve otopark alanlarının standartların üstünde olduğu, sosyal konutların büyüklük ve piyes nitelikleri açısından nitelikli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's industrialization movement started with the First Five-Year Plan and planning experience has experienced in the country. Arrangements made in factories around the country gave birth both urban and spatial differences. Industrial production also brought changes to the physical transition.Industrial complexes were lodged a small model of the city in Turkey which include hospitals, cafeteria, school, sports fields and recreation areas. One of these works settlement is Seydişehir Etibank Aluminum. Seydişehir Etibank Aluminum Factories settlement have contributed to employees in an effective manner.Aluminum Factory and the Alüminum settlement have become both production and social ,cultural centers and has contributed to the development of Seydişehir. Spatial analysis of Aluminum Factories settlement were examined as the general layout and typology analysis in this study. Relationship with the factory campus and the cıty center, general criteria of the settlement, function relations, place shaping, occupancy\vacancy rates have been identified in this study. And this settlement were found to be qualified with outdoors, gren areas and parking areas. Also social housing were found qualified in terms of spatial standards.