Real-time simulation and visualization of deformations on heightfields
Yükseklik haritaları üzerindeki şekil değiştirmelerin gerçek-zamanlı simülasyonu ve görselleştirilmesi
  1. Tez No: 268056
  2. Yazar: MEHMET ADİL YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ, YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilgisayar grafiği uygulamaları gerçekçi görselleştirme, gerçek-zamanlı dinamik ortamlar ve fiziksel olarak modellenmiş nesnelerin simülasyonu gibi gereksinimleri de barındırmaktadır. Bu tezin amacı, söz konusu problemleri yükseklik haritası modeli üzerinde araştırmaktır. Yükseklik haritası, genişletilmiş 2 boyutlu bir modeldir ve bu model, veri-paralel bilgisayar mimarilerinde verimli şekilde işlenebilmektedir. Bu tez, üçgensel objelerin etkisiyle oluşan yükseklik haritaları üzerindeki bozulmaların simulasyonu, objelerin yükseklik haritası üzerinde fiziksel simulasyonu ve şeklen bozulmuş bölgelerin ileri görselleştirilmesi konularında yöntemler sunmaktadır. Hızlı görselleştirme ve daha kararlı fiziksel simulasyon elde etmek amacıyla, yükseklik haritası, iki farklı çözünürlükte saklanmaktadır. Sunulan yöntemler, geniş ölçekli bir yükseklik haritası yönetim sisteminin parçaları olarak gerçeklenmiş olup, ek olarak detay seviyesi ve optimizayson algoritmaları da içermektedir. Sonuçlar, gerçek-zamanlı etkileşime olanak tanımakta ve güncel grafik işleme donanımları (GPU), gerçek-zamanlı sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Bu tezde tanımlanan yöntemler, örnek bir uygulamayla gösterilmekte ve varılan sonuçları doğrulamak üzere performans değerlendirmeleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The applications of computer graphics raise new expectations, such as realistic rendering, real-time dynamic scenes and physically correct simulations. The aim of this thesis is to investigate these problems on the heightfield structure, an extended 2D model that can be processed efficiently by data-parallel architectures. This thesis presents methods for simulation of deformations on heighfield as caused by triangular objects, physical simulation of objects interacting with heightfield and advanced visualization of deformations. The heightfield is stored in two different resolutions to support fast rendering and precise physical simulations as required. The methods are implemented as part of a large-scale heightfield management system, which applies additional level of detail and culling optimizations for the proposed methods and data structures. The solutions provide real-time interaction and recent graphics hardware (GPU) capabilities are utilized to achieve real-time results. All the methods described in this thesis are demonstrated by a sample application and performance characteristics and results are presented to support the conclusions.