Elektrik ark kaynaklarından yayılan optik radyasyon değerlerinin analizi
Analysis of optical radiation emitted from electric arc welding
  1. Tez No: 268081
  2. Yazar: ALİ GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kaynak arkından yayılan radyasyon, kaynak operatörünü ve çevrede bulunan diğer çalışanları doğrudan etkilemekte; göz ve deride hasarlara sebep olmaktadır. Ark kaynaklarından 200 nm ? 1400 nm dalga aralığında morötesi (Ultraviyole-UV), görünür ışık, kızılötesi (Infrared-IR) bandlarında optik radyasyon yayılmaktadır. Bunlardan en etkili olanı dalga enerjisi daha yüksek olan 200 nm ? 400 nm dalga boyuna sahip morötesi (UV) ışınlarıdır. Kaynakçılarda cilt kanseri ve katarakt rahatsızlığı oluşma riski diğer insanlara göre daha yüksektir. Ark kaynaklarının radyasyon ürettiği bilinmesine rağmen, kaynak yöntemi, malzeme, elektrot, akım şiddeti gibi kaynak parametrelerine göre ortaya çıkan radyasyon konusunda detaylı bir çalışma mevcut değildir.Bu çalışmada, düşük karbonlu çelik, alüminyum ve paslanmaz çelik malzemelere, farklı akımlarda örtülü elektrot, MIG ve TIG kaynak yöntemleri uygulanmış, arktan yayılan radyasyon değerleri ölçülmüş ve parametrelere göre ortaya çıkan radyasyon değerleri tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, uygulanan bütün parametrelerde, yüksek derecede UV radyasyon yayıldığı tespit edilmiştir. Argon gazı koruyucu ortamında uygulanan MIG ve TIG kaynaklarından, foton yoğunluğu ve dalga boyu bakımından diğer parametrelere göre daha yüksek enerjili UV radyasyonu yayıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiation from welding arc has a direct and adverse effect such as eye and skin damages on the operator and other nearby workers. This is due to the fact that arc welding produces optical radiation between 200 nm ? 1400 nm wavelength band as UV, visible light and IR. With its 200 nm ? 400 nm wavelength, UV radiation is the most effectual one among the others. Therefore, welders exposed to these, have a higher risk to develop skin cancer and cataract damages than others. Although, it is known that welding arc produces radiation, there is no sufficient study made in detail about radiation from welding parameters, such as welding techniques, materials, arc electrical currents etc.In this work, on low carbon steel, aluminum and stainless steel materials were welded by covered electrode, MIG and TIG welding techniques at different electrical current values and the radiation from arcs were measured than the results were evaluated. It was seen that high quantity UV exposures in all parameters were observed. It was seen that UV radiation with higher photon and wavelength energy, spreaded form MIG and TIG welding techniques, under the protection of argon gas atmosphere.