Politiyofen/boraks kompozitin sentezi, karakterizasyonu ve elektroreolojik özelliklerinin araştırılması
Synthesis, characterization and investigation of electrorheological properties of polythiophene/borax composite
- Tez No: 268145
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada politiyofen (PT) ile boraksın kompozitinin hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla kütlece %10 boraks içeren PT/boraks kompoziti yerinde (in-situ) kimyasal polimerleşme yöntemi ile FeCl3 yükseltgen tuzu kullanılarak sentezlendi. PT, boraks ve PT/boraks malzemelerin karakterizasyon çalışmaları FTIR, termal analiz (TGA), XRD, element analizi, iletkenlik, dielektrik ölçümleri, manyetik duyarlılık, yoğunluk, tanecik büyüklüğü ölçümleri, SEM yöntemleri ile karakterize edildi ve zeta potansiyel değerleri ölçüldü. Numunelerden silikon yağı (SO) içerisinde bir hacim kesri serisinde ( ? = 5-25%) hazırlanan süspansiyonların çökelme kararlılıkları belirlendi. Bu süspansiyonlar ER aktivitelerini test etmek amacıyla dış elektik alana (E) maruz bırakıldı, ER aktif oldukları belirlendi ve akıllı malzemeler olarak sınıflandırılabileceği sonucuna varıldı. Ardından, süspansiyonların ER özelliklerini etkileyen hacim kesri, kayma hızı, elektrik alan kuvveti, frekans ve sıcaklık gibi parametreler incelendi. Süspansiyonların viskoelastik davranışlarını belirlemek amacıyla sürünme testleri uygulandı ve numunelerin tersinir viskoelastik deformasyon gösterdiği anlaşıldı. Son olarak boraks/SO süspansiyon sisteminin titreşim sönümleme kapasitesi otomobil amortisörü kullanılarak araştırıldı ve Boraks/SO süspansiyon sistemi için titreşim sönümleme kapasitesi E = 3 kV de %68 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to prepare a suitable composite from polythiophene (PT) and borax. For this, PT homopolymer and PT/borax composite, having 10 wt% borax, were synthesized by chemical oxidative polymerization using FeCl3 as an oxidizing agent. Borax, PT and PT/borax composite samples were characterized by FTIR spectroscopy, thermal analysis (TGA), X-ray diffraction (XRD), elemental analysis, conductivity, dielectric measurements, magnetic susceptibility, density, particle size measurements, scanning electron microscopy (SEM) methods and zeta potential measurements. A volume fraction series of sample dispersions ( ? = 5-25%) in silicone oil (SO) were prepared and sedimentation stabilities were determined. An electrorheological (ER) activity was observed from the sampels, when subjected to an external electric field strength (E) thus, they were classified as smart materials. Some parameters effecting ER properties of the dispersions such as volume fraction, shear rate, E, frequency and temperature were investigated. Creep tests were applied to the suspensions to investigate viscoelastic behaviors and recoverable viscoelastic deformations observed. Finally, 68% vibration damping capacity was determined for borax/SO suspensions system under E = 3 kV, using an automobile shock absorber.