Elektrokimyasal yöntemle poliüretan/ politiyofen iletken kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyurethane/ polythiophene conducting copolymer by electrochemical method
  1. Tez No: 114644
  2. Yazar: EMİN KÜRŞAD BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TALU, YRD. DOÇ. DR. BEKİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ELEKTROKİMYASAL YÖNTEMLE POÜÜRETAN-POLİTİYOFEN İLETKEN KOPOLİMERLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Emin Kürşad BALCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu çalışmanın ilk aşamasında tiyofenin susuz ortamda elektrokimyasal yöntemle, üç farklı destek elektrolit (Lityum perklorat, LiCI04; tetraetil amonyum tetrafloroborat, EI4NF4B; tetrabütilamonyum heksaflorofosfat, Bt4NF6P) ve iki farklı çözücü(asetonitril, benzonitril) kullanılarak iletken homopolimerleri sentezlendi. Asetonitril çözücü ortamı içinde PT(LiCI04)'ın 0,348 Sem“1 ile en fazla iletkenliğe sahip polimer olduğu, benzonitril çözücü ortamı içinde PT(Et4NF4B)'ın 5,37x1 0”1 Sem"1 ile en fazla iletkenliğe sahip polimer olduğu bulundu. Daha sonra poliüretan yalıtkan matriksi kullanılarak poliüretan/politiyofen(PU/PT) iletken kopolimerleri sentezlendi, yapı ve özellikleri incelendi. Dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak polimerlerin elektrokimyasal özellikleri incelendi. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile mikrofilmleri alınarak yüzey yapıları değerlendirildi. Sentezlenen polimerlerin dört nokta (Four Probe) iletkenlik ölçme tekniği ile iletkenlikleri ölçüldü. Gouy terazisi ile yapılan magnetik ölçümlerden bütün homopolimerlerin ve ikili polimerlerin iletkenlik mekanizmaları belirlendi. Polimerlerin yapılarını aydınlatmak ve özelliklerini incelemek için Infrared spektroskopisi (FTIR) ile spektrumları alındı.Termal analiz sonuçlarından sentezlenen PT'ler içinde 191°C ile PT(Et4NF4B)'nin, kopolimerler içinde ise 210°C ile PU/PT(ET4NF4B)'nin en fazla termal kararlılığa sahip polimerler olduğu bulundu. Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : Politiyofen, poliüretan, kopolimer, elektropolimerleşme Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muzaffer TALU, Yrd. Doç. Dr. Bekir SARI
Özet (Çeviri)
11 SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF POLYURETHANE/POLYTHIOPHENE CONDUCTING COPOLYMER BY ELECTROCHEMICAL METHOD (M. Sc. Thesis) Emin Kürşad BALCI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT In the first step of this study, conducting homopolymers of thiophene were synthesized by electrochemical method using three different supporting electrolytes (LiCI04, Et4NF4B, Bt4NF6P) and two different solvents (acetonitrile, benzonitrile) in anhydrous medium. PT(LiCI04) were shown the highest conductivity with 0.38 Scm“1 in the acetonitrile solvent medium, PT(EUNF4B) were shown the highest conductivity with 5.37x1 0'1 Scm”1 in the benzonitrile solvent medium, Then, polyurethane/polythiophene (PU/PT) conducting copolymers were prepared using PU as insulating matrix, their structures and properties were analyzed. The electrochemical properties of polymers were investigated by cyclic voltammetry (CV). Surface analyses of polymers were clarified by scanning electron microscopy (SEM). The conductivities of the polymers were measured by four probe method. It was found that all homopolymers and bipolymers which were of conducting mechanism from the Gouy balance magnetic measurements. FTIR spectra were taken to analyze the structural properties of polymers. From thermal analyses it was found that among the polythiophenes (PT) and copolymers PU/PT(ET4NF4B) were shown the highest thermal stability as 191°C and 210°C, respectively. Science Code : 405 Key Words : Polythiophene, polyurethane, copolymer, electropolymerization Number of Pages : 88 Supervisor : Prof. Dr. Muzaffer TALU, Asist.Prof. Dr. Bekir SARI