Stratejik mekansal planlamanın yasal boyut açısından değerlendirilmesi: Türkiye-AB karşılaştırması
Assessment of spatial strategic planning in the legal level: The comperation of Turkey and European Union
  1. Tez No: 268165
  2. Yazar: FULYA SINACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİBE AYDAN BÜYÜKGÖÇMEN SAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez çalışmasında, dünya literatüründe ve planlama uygulamalarında yaklaşık 20 yıldır yer alan stratejik mekansal planlama konusu incelenmektedir. Türkiye'de son dokuz yılda gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ile stratejik mekansal planlama ülke planlama sistemi içerisinde yer almaktadır. Tezin amacı, İngiltere ve Fransa ülkelerindeki başarılı uygulamalar üzerinden stratejik mekansal planlama dinamiklerini tespit etmek ve Türkiye'deki uygulamaları bu dinamikler bağlamında değerlendirmektir. Çalışmada Ankara ve İstanbul illerinin stratejik planlama süreçlerinde yer alan hazırlayıcı ve uygulayıcılar ile derin görüşme gerçekleştirilerek farklı planlama düzeyleri incelenmektedir. Tezin önemli sonuçlarından biri, yasal ve yönetsel düzenlemeler ile mekansal planlama arasındaki ilişkinin stratejik mekansal planların başarısı üzerinde doğrudan etkisinin olmasıdır. Tezde ayrıca, kurumsal ve mekansal planlama düzeyleri arasındaki paralelliğin önemi, planlamanın tüm hiyerarşik düzeylerinde uyumun zorunluluğu, faaliyet-etaplama-finansman-denetim programlarının gerekliliği ve bu süreçte katılımın kaçınılmazlığı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, strategic spatial planning which has taken place for 20 years in the literature and practises is analysed. In Turkey, strategic spatial planning has occurred with the legal arrangements in the planning system for the last nine years. The aim of this thesis is to clarify strategic spatial planning dynamics in the light of the successful implications from England and France, then to evaluate Turkish implications with respect to these dynamics. Different level analysis is realized in Ankara and İstanbul cases by using deep interviews with persons who have taken place in preparation and implementation processes of these strategic plans. One of the important results of this thesis is that the relationship between legal and administrative arrangements and spatial planning affects the success of the spatial strategic plans. This thesis also emphasize the importance of parallelism between the institutional and spatial planning levels, necessity of the compatibility with all hierarchical scales of plans, the need for activity-timing-financing-supervision programs and urgency of participation.