Akü geri dönüşüm sistemi için tersine lojistik ağ tasarımı ve karma tamsayılı programlama modeli
Reverse logistics network design and a mixed integer programming model for accumulator recycling system
  1. Tez No: 268166
  2. Yazar: FATMA TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde çevresel düzenlemelerin ve yasaların entegrasyonu sayesinde adından sıkça bahsedilmeye başlanan tersine lojistik kavramı, müşteriden kullanım ömrü tamamlanmış olarak geri dönen malların toplanması, depolanması ve üreticiye ulaştırılarak yeniden üretimlerinin sağlanması sonucu değerli hale getirilmesi çabasıdır. Tersine lojistik yeniden üretim, yeniden kullanım, ürün yamyamlaştırma, geri dönüşüm vs. faaliyetleri içermektedir. Bu faaliyetler içinde günümüzde en çok ilgilenilen konulardan birisi olan geri dönüşüm bir ürünün özelliklerini tamamen kaybederek bambaşka bir özelliğe dönüşmesidir. Geri dönüşüm faaliyetlerinin günümüzdeki önemi düşünülerek bu çalışmada geri dönüşüm ağ tasarımı konusu ele alınmıştır. Akü geri dönüşüm sistemi için maliyet minimizasyonunu amaçlayan çok ürünlü karmaşık tamsayılı bir programlama modeli geliştirilerek gerçek sistem modellenmeye çalışılmıştır. Sistem geri dönüşüm ve araç tiplerini ele alacak şekilde iki farklı modelle ifade edilmek istenmiş, her iki modelin çözülmesi ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve bu özellikleri taşıyan ağ tasarımı önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time the concept of reverse logistics which is ever increasingly frequently used due to the entegration of environmental regulations and laws stands for the efforts to retake the value of the goods returned from the customer by collecting, storing, deleverint to the producer and recordingly by remanufacturing. Reverse logistics includes activities remanufacturing, reuse, cannibalization and rcycle etc. Recycle which is most interested issue in these activities is the effort of completely lost the characteristics of a product to turn into a different feature. Nowadays the importance of recycling activities under consideration in this thesis has been taken up recycling network design issue. A mixed integer programming model with multi-product aiming at minimazing the cost for accumulator recycling system is developed and the real system tried to modelling. The system were expressed two different models which to address recycle and the types of vehicle, the results which are obtained by solving each of the two models is evaluated and network design with these features recomendations were made.