CMS tabanlı kütüphane kullanarak ETSI uyumlu elektronik imza modülü ve çevrimiçi uygulama geliştirmek
Developing ETSI compliant electronic signature module and online application by using CMS-based library
  1. Tez No: 268170
  2. Yazar: HASAN GÖLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İmzalanacak veri formatının, imzanın kendisinin ve elektronik belgenin geniş anlamda yaygın bir standardı yoktur. Bu da gerçek iş ortamlarında duruma uygun çözümlere, yetersiz özel yazılım uygulamalarına neden olmaktadır. Belgeleri elektronik olarak imzalamanın farklı özel yöntemleri vardır. Fakat farklı formatlarla uygunluk ve imzanın uzun dönemde geçerliliği sağlanmamaktadır.Bu tezde, farklı standartlarda oluşturulan elektronik imzalı belgelerin uyumluluğunun sağlanmasına yönelik olarak incelemeler yapılmıştır. Uzun dönemli elektronik imza için önerilen Avrupa Standardı elektronik imza uygulaması geliştirmek için mimari araştırılmıştır. Elektronik imzalı belgenin yönetimi için kullanılan mimari tanıtılmıştır. İşlemlerin hızlı yapılabilmesi için bir elektronik imza kütüphanesi geliştirilmiştir. Önerilen metodun test edilmesi için çevrimiçi çalışan bir uygulama geliştirilmiştir ve geliştirilen işlem adımları tanıtılmıştır.Sonuç olarak ETSI 101733 standardı ile uyumlu elektronik imza modülü ve bu modülü kullanarak çalışan çevrimiçi bir elektronik imza uygulaması başarıyla geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There is no common standart of data to be signed, the signature itself and electronic document in the broad sense. This causes ad hoc solutions and insufficient specific software applications in real business environments. There are special techniques of electronically signing documents. However, compatibility with different formats and long term signature validity is not available.In this thesis, review of compatibility of electronically signed documents with different standards have been made. Recommended for long term electronic signatures, general architecture required for electronic signature application in European Standart is investigated. Electronic signature library is developed to process quickly. Online application is developed to test the proposed method and developed process steps are introduced.As a result, the electronic signature module which is compatible with ETSI 101733 standard and online application running with that module are developed successfully and presented for usage.