Veri madenciliği ile bilgisayar ağlarında yeni bir saldırı tespit algoritması
A new intrusion detection algorithm in computer networks with data mining
- Tez No: 268169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada veri madenciliği tekniklerinden biri olan karar ağaçlarıyla bilgisayar ağlarında yeni bir saldırı tespit algoritması geliştirilmiştir. Standart ID3 ve önerilen algoritmaya göre oluşturulmuş karar ağaçları KDD Cup 99 verisiyle test edilmiş ve her iki algoritmanın saldırı tespit başarımlarının raporlanması gerçeklenmiştir. Deneysel sonuçlardan da görüldüğü üzere yeni önerilen algoritmanın şu an uygulamada kullanılan ID3 algoritmasından daha iyi bir başarım gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new intrusion detection algorithm in computer networks has been developed with decision trees which is one of the data mining techniques. Decision trees which are generated according to standard ID3 and proposed algorithm have been tested with KDD Cup 99 test data sets and both of these algorithms? performance of intrusion detection has been reported. As the experimental studies show the proposed algorithm has become more successful than the standard ID3 algorithm.