Karbon aerojel üretimi ve karekterizasyonu
Characterization and production of carbon aerogel
  1. Tez No: 268187
  2. Yazar: DERYA BALKABAK
  3. Danışmanlar: PROF. H. CANAN CABBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Karbon aerojeller yüksek gözeneklilik, düşük elektriksel özdirenç, kontrol edilebilir gözenek yapısı, yüksek yüzey alanı, iyi elektriksel iletkenliği, termal ve mekanik özellikleri gibi cazip özelliklerinden dolayı oldukça fazla kullanım alanına sahiptirler. Birçok araştırmacı kontrol edilebilir gözenek özelliklerinden dolayı karbon aerojel üretimi ve uygulama alanları üzerine araştırma yapmaktadırlar.Bu çalışmada Resorsinol/Katalizör, Resorsinol/Formaldehit, Resorsinol/Su oranları değiştirilerek sol-jel yöntemiyle jeller sentezlenmiştir. Daha sonra süper kritik şartlarda CO2 ile kurutma yapılarak aerojel elde edilmiştir. Elde edilen aerojel, N2 gazı ile piroliz edilerek karbon aerojel üretilmiştir.Yüzey alanını arttırmak amacıyla piroliz safhasında farklı sürelerde ve sıcaklıklarda karbondioksit gazı ile aktifleştirme yapılmıştır. Bunun için farklı sürelerde CO2 verilmiştir. En iyi aktifleştirmenin 7saat 20 dakika azot gazı ile pirolizden sonra 40 dakika karbondioksit gazı ile aktifleştirmenin olduğu bulunmuştur. Bu şartlarda elde edilen karbon aerojelin yüzey alanı 1112 m2/g olarak bulunmuştur. Aerojellerin süper kritik şartlarda kurutma süresi oldukça uzundur. Bu süreyi kısaltmak amacıyla sadece karbondioksit gazı ile yapılan kurutma işlemi karbondioksit ve etanol karışımı kullanılarak yapılmıştır. Bu sayede kurutma süresi yaklaşık yarı yarıya azaltılmıştır.Karbon aerojeller yüksek yüzey alanına sahip olmakla beraber iyi birer iletkendirler. Bu çalışmada karbon aerojelin süper kapasitör özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla sol ve jel aşamalarında nikel katkısı yapılmıştır. Sol aşamasında nikel katkısı yapılan numunede jelleşme gözlenmemiştir. Üretilen karbon aerojeller ve ticari karbon aerojellerden elektrotlar yapılmıştır. Yapılan bu elektrotların elektrokimyasal özellikleri tipik üç elektrot düzeniyle belirlenmiştir. Karbon aerojelden elde edilen elektrotların elektrokimyasal performansı döngüsel voltametri kullanılarak belirlenmiştir. Döngüsel voltamogram baz alınarak en yüksek spesifik kapasitans değeri 10 mV/s tarama hızı ve 0,8~ ?1,2 V potansiyel farkta 2,468 F/g olarak jel aşamasında nikel katkısı yapılan karbon aerojele aittir.Anahtar Kelimeler : Gözenekli malzemeler, karbon aerojel, süperkapasitör
Özet (Çeviri)
Carbon aerogels can be used in various different study areas thanks to their features such as high pore size, high porosity, its easily controlled porosity structure, low electric resistance, high electrical conductivity, and its thermal and mechanic aspects. Because of the easily controlled pore structure of the carbon aerogels, many researchers conduct investigations both on the production of carbon aerogels and its area of usage.In this study, proportions of the Resorcinol/Formaldehyde, Resorcinol/Water, and Resorcinol/Catalyst had been continuously changed and then with the sol-gel technic, aerogels were synthesized. Then, aerogels were obtained by drying aquagels with CO2 under supercritical conditions. A carbon aerogel is produced with the pyrolyz of the obtained aerogel and N2.In order to raise the pore size at the pyrolyz stage aerogels were made activated with CO2 at different temperatures and intervals. In order to realize this CO2 is supplied at different intervals. Then, it is found out that the best activation realizes when it is pyrolyzed with nitrogen during 7 hour 20 minutes, and then activated with CO2 during 40 minutes. Under these conditions the pore size of the aerogels is found as 1112 m2/g. Under supercritical condition the drying interval of the aerogels requires a long period. In order to reduce the supercritical condition period, instead of realizing the drying procedure just with CO2, the drying was made with a mixture of CO2 and ethanol. Therefore, owing to this, drying phase was diminished considerably.Carbon aerogels not only have a high pore size but they are also good conductors. In this study, super capacitor features of carbon aerogel have been researched. On account of this, Ni solution was added both at the sol and gel phases. At the sol phase, it was observed that the sample to which Ni solution is added, there was a gelation. Electrodes were made from produced carbon aerogel and commercial carbon aerogel. Electrochemical features of this produced electrode were measured with trial electrode mechanism.Electrochemical performance of the electrodes that were obtained from Carbon aerogel is determined with the help of cycling voltamogram. When cycling voltamogram is considered as basis, the highest specific capacitance value is 10 mV/s speed and 0.8~ ?1.2 V potential distances, 2.468 F/g. This shows the carbon aerogel to which there was an addition of Ni solution at the gel phase.Key Words : Porosity material, carbon aerogel, super capacitor