2000-2008 yılları arası ulusal ve bölgesel mimarlık yarışmalarına yönelik bir profil belirleme denemesi
A profile determination trial toward national and local competitions between 2000-2008
- Tez No: 268188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın amacı, son dönemde yapılan mimari yarışmalar hakkında mimarlara ve özellikle genç mimarlara katkıda bulunacak ve çalışmalarını daha doğru bir şekilde ilerletmelerine ışık tutacak yarışmalar profili hakkında bir bakış sunmak ve yarışmalar ortamının nasıl analiz edilebileceği üzerine bir metodoloji ortaya koymaktır.Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de yarışmaların proje elde etme ve uygulama aşamasında oldukça önemli bir yer tuttuğunun bilincinde olarak bu çalışma kapsamında 2000-2008 yılları arasındaki Türk kurum ve kuruluşların açtığı Ulusal Ve Bölgesel yarışmaların genel karakteristiğinin neler olduğu incelenmiştir. Bu sorunun cevabını bulabilmek için, öncelikle genel olarak yarışma olgusunun bileşenleri belirlenmiştir. Bu bileşenler kısaca 1) yarışma yönetmelikleri, 2) yarışma ortamının profili, 3) şartnameler ve 4) mimarların bu konudaki fikirleri olarak düşünülmüştür.Yarışma yönetmeliklerindeki kurallar esas alınarak ve bir alternatifle karşılaştırma yaparak incelemek amacıyla Britanya örneği ile Türkiye bir arada incelemeye alınmıştır. Sonra, bu bileşenler bağlamında Türkiye'de 2000-2008 yılları arasında durum saptanması yapılmıştır. Bunun için bu yarışmalarla ilgili dokümanlar Arkitera sitesi, Mimarlar Odası Yarışma Arşivi ve Mimarlık dergisinin 2000-2008 yılları arasındaki tüm sayıları taranıp sınıflandırılıp bu yıllar arasındaki yarışmalar ortamının dökümü yapılmıştır. Daha sonra yarışmaların kurallarını belirleyen en önemli dokümanlardan biri olan şartnameler incelenmiştir. Bu inceleme, şartnamelerde bulunan kuralların ve yarışmacılardan istenilenlerin eksik olduğu düşüncesiyle yapılmıştır. Bunun için 2000-2008 yılları arasında yapılan ?Yapı? yarışmaların şartnameleri ?İçerik Analizi? yöntemiyle incelenip eksiklikler saptanmaya malışılmıştır. Son olarak da, yarışmacılar ve jüri üyelerinin tecrübelerinden yararlanmak için yapılan çalışmalardan, yarışmalarla ilgili ortaya konulan problemler ve sorular, bu yıllar içerisinde hem yarışmacı hem jüri üyeliği yapmış olan profesyonellerle görüşülüp ?Temellendirilmiş Kuram? yöntemiyle durum analizi yapılmıştır. Tüm analizler, 2000-2008 yılları arasındaki yarışmalar ortamının başlıca sorunlarının;1.Yarışma sayısının azlığı,2.Özel sektörün yarışma yerine teklif alma yöntemini tercih etmesi,3.Yarışma şartname içeriklerinin net ve açık olmaması ve bazı eksik bilgilerinin bulunması,4.Yapılan kolokyumların asıl amacını yerine getirmemesi,5.Jüri tarafından seçim sürecinde hazırlanan raporların yeterli olmamasıolduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce a methodological research on analyzing competition environment and also giving an approach toward competitions profiles to architects specially young architects via the information about the competitions which were organized through recent years. We hope that this research could help young architects to progress their projects in well defined methods.Being aware of importance of the architectural competitions in all countries and also in Turkey in the stage of obtaining the required project and applying it, the general characteristics of the national and local competitions organized by Turkish corporation, and institutions between 2000 and 2008 was investigated. To answer this question, firstly the components of the competitions in general were investigated. The components are set to be: 1) the competition regulations, 2) profile of the competition environment, 3) competition conditions (specifications) and 4) the architects? opinions.Based on the regulation of the competitions and also comparing with an alternative regulations the Britain and Turkey cases have been studied both together. Then, based on these components the state of the competitions in Turkey between 2000 and 2008 is tried to be determined. The related documents about the competitions have been obtained from ?Arkitera? website and ?The Chamber of Architects of Turkey?, and the ?Mimarlik? journal?s volumes from 2000 to 20008 was searched and classified. At the next stage, the competition conditions which determines the rules of the competitions and is known to be one of the most important documents were investigated. The investigation was started with a presumption of inadequacy in regulations and also required documents from participants. In order to find probable answers the regulations of the ?structure? competitions between 2000 and 2008 was investigated using the ?content analysis? method. Finally, as another component of the competitions, to take advantage of the experiences of the competitors and jury members, the problems and questions extracted from the result of the previous sections are discussed with numbers of competitors and jury members in the competitions during these years. The results of the interviews are analyzed using the ?grounded theory?. All analyses between 2000 and 2008 years has introduced the problems of the competition environments as follows:1.The small number of competitors,2.The preference of private sector in accepting offers instead of entering competitions,3.The lack of transparency in regulations and also some inadequacies in informations,4.The inefficiency of the general conference in reaching the fundamental goals of the competitions,5.Incomplete jury reports during the assessment stage.