Y2SiO5 tozu üretimi ve plazma sprey tekniği ile kaplanması
Production of Y2SiO5 powder and coating with plasma spray technique
  1. Tez No: 268214
  2. Yazar: SALİH EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL TOPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Y2SiO5 kimyasal ve mekaniksel özelliklerinin iyi olmasından dolayı (yüksek sıcaklıkta kararlılığı, düşük termal genleşme katsayısı, düşük buharlaşma hızı, düşük oksijen geçirgenliği ve iyi erozyon direncinden dolayı) oksidasyon direnci veya çevresel/termal bariyer kaplamalara (ÇTBK) aday ve ümit verici malzemedir.Bu çalışmada ilk olarak LiYO2 katkı maddesi ile katı-sıvı faz sinterleme metodu kullanılarak Y2SiO5 tozu sentezlenmiştir. Sonraki aşamada üretilen Y2SiO5 tozu plazma sprey tekniği ile SiC altlık üzerine biriktirilmiştir. Son olarak üretilen Y2SiO5 tozu ve biriktirilen Y2SiO5 tabakası optik mikroskop, XRD, SEM-EDS ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Y2SiO5 is a promising candidate for oxidation-resistant or environmental/thermal barrier coatings (ETBC) due to favorable chemical and mechanical properties (excellent high-temperature stability, low thermal expansion coefficient, low evaporation rate and oxygen permeability, good erosion resistance)In this study, firstly Y2SiO5 powder was synthesized to utilizing a solid?liquid phase sintering method with LiYO2 as an additive. In the next stage, the produced Y2SiO5 powder was deposited on SiC substrate by plasma spray technique. Finally, the produced Y2SiO5 powder and deposited Y2SiO5 layer was characterized with optic microscope, XRD, SEM and EDS analyses.