Production and characterization of nanofibers from polycaprolactam and ethylene-butyl acrylate-maleic anhydride terpolymer mixture
Polikaprolaktam ve etilen-bütil akrilat-maleik anhidrit terpolimeri karışımından elde edilen nanofiberlerin üretimi ve özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 268226
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ, PROF. DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Naylon 6 nın çarpma dayanımı, etilen-n-bütil akrilat-maleik anhidrit terpolimerini (E-nBA-MAH) ağırlıkça %0'dan %15'e değişen oranlarda katarak arttırılmıştır. İki polimer arasındaki tam etkileşim enerjisi, ergime noktası kayması yaklaşımı ile Flory-Huggins (FH) kuramı ve Sanchez-Lacombe Durum denklemi (SL EOS) kullanılarak araştırılmıştır.Süreç değişkenlerinin elektro eğirme yolu ile elde edilen nanofiberlerin çapları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda çözeltideki polimer derişimi, elektiriksel alan, şırınga çapı, besleme hızı ve toplaç geometrisi gibi süreç değişkenlerinin nanofiberler üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Johnson SB dağılımı kullanarak istatistiksel analiz yapılmış ve çap boyunun süreç değişkenlerine bağımlılığı matematiksel olarak ifade edilmiştir.Nanofiberlerin elastik modülüne viskozite katsayısı oranı Atomik Kuvvet Mikroskobu ve birleşik viskoelastik modeller kullanarak, bulunmuştur. Bu oran, nanofiber çapı ve terpolimer derişimine bağlı olduğu bulunmuştur.Karışımların eşısıl kristallenme kinetiği ve WAXS kırınım deseninin gösterdiği ve ayrıca SEM görüntülerinin de desteklemiş olduğu deneysel sonuçlardan anlaşıldığı üzere % 5 den daha fazla terpolimerin katılması durumunda karışımın bileşenlerinin arasındaki etkileşim zayıflamaktadır. %5 terpolimerli karışımın elastik modülü, saf Naylon 6 nınkinden daha fazladır, fakat 5%'den daha fazla terpolimer içeren karışımların elastik modülü düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact strength of Nylon 6 was improved by adding Ethylene- n-Butyl acrylate- maleic anhydride (E-nBA-MAH) terpolymer with various concentrations from 0% (w/w) to 15% (w/w). The bare interaction energy between two polymers was investigated by using melting point depression approach utilizing both the Flory-Huggins (FH) theory and the Sanchez-Lacombe Equation of State (SL EOS).The solution of the mixture was electrospun, and the effects of process parameters on the expected radii of nanofibers were investigated. The effects of process parameters such as polymer concentration in solution, electrical field, diameter of syringe needle, feed rate, and collector geometry on nanofibers were studied. The statistical analysis to relate these parameters on the diameter of nanofibers was carried out by using Johnson SB distribution.The ratio of elastic modulus to viscosity coefficient of nanofibers was worked out by using AFM and combined viscoelastic models. The experiments were carried out on single fiber. The ratio came out to be a function of nanofiber diameter and terpolymer concentration.Isothermal crystallization kinetics and WAXS diffraction patterns of blends revealed and also SEM images supported that after 5% addition of elastomeric terpolymer, the interaction between the components of the blend gets weaker. The elastic modulus of the blend with 5% of terpoymer was greater than that of the neat Nylon 6, but the elastic modulus decreased for the blends containing more than 5% terpolymer.