Production of high carbon ferromanganese from a manganese ore located in Erzincan
Erzincan?da bulunan bir manganez cevherinden yüksek karbonlu ferromanganez üretimi
  1. Tez No: 268239
  2. Yazar: İSMAİL SEÇKİN ÇARDAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ, PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Erzincan'da bulunan bir manganez cevherinden ergitme yolu ile yüksek karbonlu ferromanganez eldesinin incelenmesidir. Zaman, şarj bazikliği, eklenen fluşpat miktarı ve kok / cevher ağırlık oranı deney parametreleri olarak kullanılmıştır.Cevherin karakterizasyonundan sonra, 100 gram kalsine edilmemiş cevher ve dikkatlice tartılan kok tozu, kireç taşı, fluşpat ve hurda demir karışımı konik grafit pota içerisine konmuştur. İçeriğiyle birlikte bir grafit kapakla kapatılan grafit pota elektronik kontrollü fırına yerleştirilmiştir. Fırın 1600 oC'ye kadar ısıtılmış ve önceden belirlenen süre kadar beklenmiş ve oda sıcaklığına soğutulmuştur. Pota fırından çıkarılmış ve oluşan metal ve curuf fazları pota kırılarak potadan alınmış ve dikkatlice tartılmıştır. Son olarak metal ve curuf fazları kimyasal analize tabi tutulmuştur.Deneysel sonuçlar Erzincan manganez cevherinin yüksek karbonlu ferromanganez üretiminde kullanılabilineceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study was to investigate the production of high carbon ferromanganese by smelting a manganese ore located in Erzincan. Time, charge basicity, fluorspar addition and coke to ore weight ratio were used as experimental variables.After characterization of the ore, a mixture of 100 grams of uncalcined manganese ore and carefully weighed amounts of coke powder, lime, fluorspar and scrap iron were put into a conical graphite crucible. The graphite crucible with its contents was covered with a graphite lid and placed in an electronically controlled muffle furnace. The furnace was heated to 1600 oC and held at this temperature for a predetermined time and cooled to room temperature. The crucible was taken out of the furnace and the metal and slag phases formed were removed from the crucible by breaking the crucible and carefully weighed. Finally, the metal and slag phase were subjected to chemical analysis.The experimental results show that Erzincan manganese ore can be used in the production of high carbon ferromanganese.