Multiple window detectors
Çok pencereli tespit sistemleri
  1. Tez No: 268240
  2. Yazar: OKTAY SİPAHİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sabit pencere uzunluğu ile çalışan, DFT veya enerji tespit sistemi, sinyalin başlangıç zamanı ve uzunluğu pencereninkilere eşit olduğu zaman verimli çalışmaktadır. Fakat, sinyalin uzunluğunun bilinmediği durumda, tespit sisteminin performansı düşer. Bu durumda birden fazla pencereden oluşan bir tespit sistemi tercih edilebilir. Bu sistemin pencere uzunlukları da daha önceden belirlenir ancak pencereler farklı uzunluklara sahiptir. Bu sayede, pencerelerden bir tanesi büyük oranda sinyal uzunluğu ile eşleşerek daha iyi tespit sonuçları verir. Bu çalışmada çoklu pencere tespit sistemleri incelenmiştir. Yanlış alarm ve tespit olasılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu olasılıklar için bazı kesin ve yaklaşık değerler elde edilmiştir. Pencere sayısının belirlenmiş olduğu durumda, pencere uzunluklarının seçimi için pratik bir kural önerilmiştir. Bilinmeyen bir gecikmeye sahip sinyaller için örtüşmeli pencere yapısına sahip tespit sistemleri incelenmiştir. Bu tipteki tespit sistemleri için benzetim sonuçları eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy or DFT detector using a fixed window size is very efficient when signal start time and duration is matched with that of the window's. However, in the case of unknown signal duration, the performance of this detector decreases. For this scenario, a detector system composed of multiple windows may be preferred. Window sizes of such a system will also be fixed beforehand but they will be different from each other. Therefore, one of the windows will better match the signal duration, giving better detection results. In this study, multiple window detectors are analyzed. Their false alarm and detection probability relations are investigated. Some exact and approximate values are derived for these probabilities. A rule of thumb for the choice of window lengths is suggested for the case of fixed number of windows. Detectors with overlapping window structure are considered for the signals with unknown delay. Simulation results are added for these types of detectors.