Non-functional variability management by complementary quality modeling in a software product line
Yazılım ürün hattında işlevsel olmayan değişkenliğin bütünleyici kalite modelleme ile yönetimi
  1. Tez No: 268243
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yazılım ürün hatları, dizgeli yeniden kullanım aracılığıyla, yazılım tabanlısistemlerin verimini, niteliğini ve pazara sürüm süresini iyileştirmektedir.Yazılımların sistematik biçimde yeniden kullanımını başarmak için ortaklıkbilgisinin belirlenmesi sürecinin, alan gereksinimlerinin doğasında yer alandeğişkenlik bilgisinin analiz ve yönetim faaliyetleriyle desteklenmesigerekmektedir. İşlevsel değişkenlik yönetimi için önemli ölçülerde çabaharcanmakta olup işlevsel olmayan gereksinimlere dayalı nitelik kaygılarınınetkisi çoğu kez yadsınmaktadır. Bu tez çalışmasında, hem nicel hem de nitelkalite kaygılarının modellenmesi üzerine yoğunlaşan karma bir yaklaşımönerilmiştir. Bu yaklaşım, öncelikle işlevsel olmayan değişkenliği modelleyerek,alan tasarım sürecini desteklemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, aynı alana özgüişlevsel yetenekler üzerinde denetim sağlamak için, kalite kaygıları arasındaödünleşime dayalı seçim kabiliyeti sağlayarak, uygulama tasarım sürecinidesteklemeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, işlevsel olmayan değişenliküzerindeki katkısını ortaya çıkarmak amacıyla örnek bir alan üzerinde uygulanmışve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software product lines provide the opportunity to improve productivity, qualityand time-to-market of software-based systems by means of systematic reuse. Soas to accomplish systematic software reuse, elicitation of commonality knowledgeis to be upheld by the analysis and management of variability knowledge inherentin domain requirements. Considerable effort is devoted to the management offunctional variability, often neglecting the impact of quality concerns originatingfrom non-functional requirements. In this thesis, a hybrid approach concentratingon the modeling of quantitative as well as qualitative concerns on quality hasbeen proposed. This approach basically aims to support the domain designprocess by modeling non-functional variability. It further aims to supportapplication design process by providing trade-off selection ability among qualityconcerns to control functional features that belong to the same domain. Thisapproach is implemented and evaluated on an example domain to reveal itsbenefits on non-functional variability.