An overview of detection in MIMO radar
Çok girdili çok çıktılı (ÇGÇÇ) radarlarda hedef tespitine genel bakış
  1. Tez No: 268242
  2. Yazar: ŞAFAK BİLGİ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde ÇGÇÇ radar konusu genel hatlarıyla sunulmuştur. Farklı ÇGÇÇ radar yapıları, radar kesit alanı, kanal ve alınan sinyal modelleri açısından incelenmiştir. Dalga biçimi çeşitliliğinin, evreuyumlu ÇGÇÇ radarda, açısal çeşitliliğin de istatistiksel ÇGÇÇ radarda kullanımlarıyla elde edilebilecek başarım iyileştirilmeleri araştırılmıştır. Evreuyumlu ÇGÇÇ radar için Neyman-Pearson ölçütü altında ve beyaz Gaussian gürültünün varlığında optimal detektör geliştirilmiştir. Faz dizili, evreuyumlu ve istatistiksel ÇGÇÇ radarın hedef tespit başarımları karşılaştırılmıştır. Uzay zaman kodlarını açıkça içeren bir ÇGÇÇ radar detektörü ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an overview of MIMO radar is presented. The differences in radar cross section, channel and received signal models in different MIMO radar configurations are examined. The performance improvements that can be achieved by the use of waveform diversity in coherent MIMO radar and by the use of angular diversity in statistical MIMO radar are investigated. The optimal detector under Neyman-Pearson criterion for Coherent MIMO radar when the interfering signal is white Gaussian noise is developed. Detection performance of phased array radar, coherent MIMO radar and Statistical MIMO radar are compared through numerical simulations. A detector for MIMO radar that contains the space time codes explicitly is also examined.