Shadow detection and compensation in aerial images with an application to building height estimation
Hava fotoğraflarında gölge tespiti ve düzeltilmesinin bina yüksekliği hesaplamasına uygulaması
- Tez No: 268245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. AYDIN ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri, Electrical and Electronics Engineering, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, hava fotoğraflarında gölge tespiti, düzeltme ve bunun uygulaması olarak bina yüksekliği tahmini üzerine bir çalışmadır. Gölge bir sahnede bazı nesne veya nesnelerin engel olması ile doğrudan ışık kaynağı tarafından aydınlatılmayan kısımlar olarak tanımlanabilir. Gölgeler, nesne bulma, bölümleme, olay yeri gözetleme ve benzeri resim ve video kaynaklı işlemlerde beklenen sonuçlar üzerinde olumsuz etki yaratacağından, resimlerde ve videolarda genellikle istenmeyen durumlardır. Bununla birlikte gölgeler, nesne şekli, durumu ve hatta ışık kaynağı ile ilgili bilgiler gibi faydalı bilgilere ulaşmak amaçlı kullanılabilir. Bu tez çalışmasında ilk olarak gölge algılama yöntemleri incelenmiştir. Literatürdeki bazı yöntemler yanı sıra ve yeni önerilen bazı yaklaşımlar tecrübe edilmiştir. Sonrasında literatürdeki gölge düzeltme yöntemleri incelenmiş ve örnek resimler üzerinde deneyler yapılmıştır. Son olarak, tespit edilen gölge bilgisinin faydalı bir kullanımına örnek olarak, güneş ve uydu yükseliş ve istikamet açılarını kullanmak sureti ile gölge uzunluğundan bina yüksekliği tahmini çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is devoted to the shadow detection and compensation in aerial images with application of the detection results to building height detection. Shadows could be defined as the parts of the scene that is not directly illuminated by a light source due to obstructing object or objects. Usually the shadows in images or video are undesirable, since they could cause degradation of the expected results during processing of the image or video for object detection, segmentation, scene surveillance or similar purposes. However shadow information could also be used for beneficial purposes like revealing information about the object?s shape, orientation and even about the light source. In this thesis firstly shadow detection methods are overviewed. Beside the selected methods from literature, some novel approaches are also proposed and experimented. Then shadow compensation methods are overviewed and experimented. Finally an example of beneficial utilizations of shadow information is studied, where buildings? heights are estimated from their shadow length and sun angles.