Effect of welding parameters on the hot cracking behavior of 7039 aluminum-zinc alloy
7039 alüminyum-çinko alaşımında, kaynaklama işleminin sıcak çatlama davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 268252
  2. Yazar: MERT AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. CANER BATIGÜN, PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
7039 alüminyum alaşımı havacılık, otomotiv ve savunma sanayilerinde yaygın bir şekilde kullanılmakta ve bu alaşımlar sanayide genellikle kaynak teknolojisi yoluyla birleştirilmektedir. 7039 alüminyum alaşımlarının kaynatılması sırasında karşılaşılan en yaygın problem sıcak çatlama olmaktadır. Bu çalışmada, Modified Varestraint Test (MVT) yöntemi ve Gaz Tungsten Ark Kaynağı (GTAK) kullanarak 7039 alüminyum alaşımının çeşitli kaynak parametreleri altında sıcak çatlama eğilimi ve çatlaklara bağlı kırılma davranışı incelenmiştir. Testlerde sabit kaynak akımı ve değişken kaynak hızlarının kullanılmasının yanında 7039 alüminyum alaşımı üzerinde 5183 ve 5356 alüminyum alaşımı dolgu malzemeleri kullanarak ve kullanmadan kaynak işlemleri gerçekleştirilmiştir. İncelemelerde kaynak hızındaki değişimin 7039 alüminyum alaşımının sıcak çatlama davranışını değiştirdiği ve dolgu malzemesi kullanımının 7039 alüminyum alaşımının sıcak çatlama davranışını azalttığı görülmüştür. Ayrıca, dolgu malzemesi kullanımı kaynak bölgesinin sertliğinde artış sağlamıştır. Sıcak çatlaklar, çatlama mekanizmasına bağlı olarak ya katılaşma ya da erime çatlakları olarak ortaya çıkmaktadırlar. Dolgu malzemesi kullanılan testlerde erime çatlama davranışı kaynak metalindeki magnezyum ve mangan miktarları ile ilişkilendirilebilmektedir. Katılaşma aralığının erime çatlama davranışına etkisi diferansiyel termal analiz yoluyla da doğrulanmıştır. Mikro incelemeler sonucunda sıcak çatlakların taneler arası yapısı gözlemlenmiştir. Son olarak sıcak çatlakların tekrarlı yükleme altında karakterizasyonu ve büyüme özellikleri incelenmiş, fraktografik incelemelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
7039 aluminum alloys are widely being used in the aerospace, automotive and defense industries in which welding technique is used for their joining. The main problem encountered during the welding of 7039 aluminum alloy is hot cracking. The aim of this study is to understand the effect of welding parameters on the hot cracking behavior of 7039 aluminum alloy by using Modified Varestraint Test (MVT) with Gas Tunsgten Arc Welding (GTAW) technique. During tests, welding speed was selected as varying parameter, welding current was kept constant and to understand the effect of filler materials 5183 and 5356 aluminum alloy filler materials were used. It has been observed that with the change in welding speed hot cracking susceptibility of 7039 aluminum alloy changes. The effect of filler materials is found to be favorable by decreasing the hot cracking susceptibility of 7039 aluminum alloy. Filler material additions also improved the hardness of the weld metal. Based on the cracking mechanism hot cracks were investigated as solidification cracks and liquation cracks. It has been experienced that liquation cracking susceptibility of the filler material added samples has been affected from the magnesium and manganese contents of the weld seams. Effect of solidification range on liquation cracking was also justified with differential thermal analyses. With the micro examinations the intergranular structure of hot cracking is revealed. In addition, the characterization and growth properties of the hot cracks under cyclic load were tried to be understood and the fractography of these cracks were taken.