İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi katodik koruma uygulamaları ve ekonomik analiz
Istanbul Water and Sewerage Administration cathodic protection applications and economical analysis
- Tez No: 268272
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Nemli atmosferde, beton içinde, yeraltında ya da su altında metallerdeki korozyon, bir metalden diğerine veya aynı metalin yüzeyinde bir noktadan diğer bir noktaya geçen galvanik akımlardan kaynaklanır. Bu elektrik akımlarının gerçekleşebilmesi için akımın geçişine izin veren ortamda ıslak bir iletken veya elektrolit olmak zorundadır. Korozyonun görülebilmesi için elektrolitin varlığı vazgeçilmez bir koşuldur. Sulu ortam özellikle de tuzlu su mükemmel bir elektrolittir.Katodik koruma sistemi, toprağa gömülü veya sıvı içerisinde bulunan metalik yapıların korozyonunu önlemek veya kontrol altına almak için kullanılan elektrokimyasal bir metottur. Eğer koruma elektrik akımı kesilirse, korozyon materyal çevre kombinasyonu için normal değerlerde gelişmesine devam edecektir. Eğer besleme akımı bütün koruma için yetersizse, korozyon azaltılmış değerde gelişecektir.Katodik koruma, alelade metali anot olarak çalıştırarak korozyona uğratmak ve buna karşılık korozyondan korunacak yapıyı veya yapıları katot olarak çalıştırmak suretiyle korozyona karşı koruyan geniş bir korozyon hücresi oluşturmak olarak özetlenebilir. Katodik koruma, galvanik katodik koruma ve dış akım kaynaklı katodik koruma olmak üzere iki yolla gerçekleştirilir. Katodik koruma sistemleri, çelik yapıların, çelik su veya petrol boru hatları ve depolama tanklarının, çelik iskele ve köprü ayaklarının, gemilerin ve petrol arama platformlarının korunmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In humid atmosphere, in concrete, under ground or under water, corrosion at metals arise from galvanic currents which pass through from a metal to the other or one point to the other point at the same metal surface. To actualize these electrical currents, there must be a wet conductor or electrolyte in the environment which allows to pass current. For the appearance of corrosion, electrolyte?s presence is an essential condition. Watery environment, especially saltwater is an excellent electrolyte.Cathodic protection system is an electrochemical?s method which prevents or gets under control the corrosion of metallic structures under ground or in the fluid. If the protection electrical current interrupts, corrosion will continue the improvement in normal rates for material environment combination. If the supply current is insufficient for complete protection, corrosion will continue in diminished rate.Cathodic protection method can be summarized as achieving an extensive corrosion cell which will protect against to corrosion by corroding regular metal by using it as anode and making the structures that should be protected as cathode. Cathodic protection is implemented by two methods. These are galvanic cathodic protection and impressed current cathodic protection. Cathodic protection systems are most commonly used to protect steel structures, water or fuel pipelines and storage tanks, steel pier piles, ships and oil platforms.