Yer fıstığı kabuklarından elde edilen sentetik aktif karbon ile metilen mavisi giderimi
The removal of methylene blue by synthetic activated carbon prepared from peanut shells
  1. Tez No: 268273
  2. Yazar: FATİH ZORBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çeşitli ürünlerin boyanmasında kullanılan boyar maddeler farklı endüstri alanlarında (tekstil, deri, kağıt ve plastik endüstrisi gibi) yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, boyar maddelerin çok az miktarları bile çevre ve insan sağlığı için zararlı olabilmektedir. Sürekli artan boyar madde kullanımı boyar maddelerin insan sağlığına zararlı etkilerin görüldüğü vaka sayısını arttırmaktadır. Bu sebeple, boyar maddelerin neden olduğu zararlı etkileri azaltan adsorpsiyon gibi yöntemler giderek daha fazla önem kazanmaktadır.Aktif karbonlar iç yüzey alanı ve gözenekliliği yüksek oranda arttırılmış karbon içerikli maddelerdir. Bu özelliklerinden dolayı, çeşitli yapılardaki aktif karbonlar, evsel ve endüstriyel atıkların içerdiği organik ve inorganik kirleticilerin gideriminde sıvı ve gaz fazı absorpsiyonu uygulamalarında kullanılmaktadır.Bu çalışmada, yerfıstığı kabuklarından elde edilmiş aktif karbon kullanılarak metilen mavisi boyar maddesinin sulu çözeltiden adsorpsiyonu incelenmiştir. Yapılan deneylerde sıcaklık, pH ve başlangıç metilen mavisi konsantrasyonunun adsorpsiyon verimine etkileri gözlemlenmiştir. Deneyler sonucu elde edilen verilerin Langmuir, Freundlich, Temkin, Dubinin-Radushkevich gibi çeşitli izotermlere uygunluğu belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, adsorpsiyon kinetiği ve adsorpsiyon termodinamiği de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dyes are widely used to color various products in various industries like textile, leather, and plastics industry. However, even small amounts of dyes can have a detrimental effect on environment and human health. The ever-growing use of dyes increases the number of cases where harmful effects of dyes can be seen on human body. For this reason, the methods that reduce the harmful effects of dyes, such as adsorption, gain more and more importance.Activated carbons are materials consisting mainly of carbon, and they have vastly augmented surface areas on both gaseous and liquid phase applications. Based on these properties, various activated carbons are used for the removal of domestic and industrial pollutants that are organic and inorganic in origin.In this study, activated carbon prepared from peanut shells was used for the adsorption of methylene blue from aqueous solutions. In the experiments done, the effects of temperature, pH and initial methylene blue concentration on adsorption yield were examined. The experimental results were applied to several isotherms like Langmuir, Freundlich, Temkin, Dubinin-Radushkevich isotherms. The adsorption kinetics and thermodynamics were also investigated.