Biçimsel ve anlamsal ifade aracı olan cephelerin değerlendirilmesine yönelik bir yaklaşım: İstanbul'da Meşrutiyet ve Halaskargazi Caddeleri'ndeki cephelerin incelenmesi
An approach devoted to evaluation of façades as formal and semantic expression instruments: Analyzing the façades in Istanbul Meşrutiyet and Halaskargazi Streets
  1. Tez No: 268297
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mimarlıkta, biçimin insan ve yaşam üzerindeki etkileri araştırmaların başlıca konusudur. Kenti oluşturan mimari mekanların cepheleri de biçimsel özellikleri ile bu etkilenmede büyük sorumluluklar yüklenmektedir.Bir kentin sürekliliği için biçimsel ve anlamsal (özne-nesne) bütünlüğü sağlayacak ilkelerin, yönlendiricilerin tespiti bireylerin yerleşkelere yabancılaşmasını engelleyeceği gibi geleneksel ve çağdaş cephe örneklerinin karşılıklı alışverişine de yol gösterecektir. Bu çalışma ile cephe tasarım ve değerlendirme sürecine katkı sağlaması amacıyla bir öneri model belirlenmeye çalışılmıştır.Bu kapsamda 1. Bölüm'de konu ile ilgili hipotezler, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konmuştur.2. Bölüm'de konuyla ilgili kavramlar, cephenin tanımı, görevi ve anlamı, kurgusu ve algılanması ile ilgili bilgiler verilmiştir.3. Bölüm'de mimarlığı anlama ve yorumlama yaklaşımları; göstergebilim, anlamsal ve dizimsel boyut kavramları bağlamında literatürden detaylı bir şekilde irdelenmiştir.4. Bölüm'de cephe çalışmaları geçmiş ve günümüz araştırmaları paralelinde incelenmiş, kullanılan yöntem ve teknikler üzerinde durulmuş ve çalışmada kullanılabilecek yöntem ve teknik belirlenmiştir.5. Bölüm'de örneklem alanlarının seçim nedenleri ve ölçütleri belirlenmiş, alan çalışması sonucunda verilerden elde edilen bulguların sonuçları ve yorumları verilmiştir.6. Bölüm ise sonuçların tartışılması ve geleceğe yönelik önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of the form on humans and life are a crucial subject of discussion. The facades of the architectural spaces that constitute the city are greatly responsible for these effects with their figural characteristics.Identification of the principles and directives that help to maintain a figural and semantic (subject-object) integrity for continuity of a city will hinder any alienation of the space to the humans, and guide the traditional and contemporary examples of facades to a mutual exchange.This study aims to suggest a model to contribute to the process of facade design and evaluation.In this scope, the first chapter presents related hypotheses, the aim, scope and method of the study. The second chapter describes the relevant concepts, the definition, task, meaning, setting and perception of facade.The third chapter deals with the approaches in understanding and interpreting architecture, and looks into the semantic and syntactic concepts in parallel to the past and current studies in the literature.The fourth chapter examines the applied facades, evaluating the methods and techniques used and determines on the method and technique that will be used in this study.The fifth chapter identifies the reasons and criteria for selection of study areas, and presents the conclusions and interpretations of the findings of the field study.The sixth chapter discusses the results and describes future suggestions.