Güneş enerjisi ile çalışan absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin termodinamik incelemesi sistem simülasyonu ve analizi
Thermodynamical examiation of absorbtion cooling systems with solar power system simulation and analysis
- Tez No: 268299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT SAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda çeşitli nedenlerle ortaya çıkan enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle absorbsiyonlu soğutma sistemleri önem kazanmış ve birçok iklimlendirme uygulamasında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak absorbsiyonlu soğutma sistemlerinden iyi bir performans elde edebilmek, tüm sistem elemanları için hassas ayarlamalar gerektirir. Bu çalışmada absorbsiyonlu soğutma sisteminde bulunan elemanlar tanıtılarak her bir eleman için termodinamik bağıntılar oluşturulmuş, sistemin çalışma prensipleri açıklanmış ve sistem performans katsayısı hesaplanmıştır. Dünyada en çok kabul gören soğutucu akışkan ? soğurucu çiftleri olan amonyak-su ve su-lityum bromür kullanılan sistemler için tek kademeli absorbsiyonlu soğutma sistemlerinde performans katsayıları hesaplanmış ve farklı jeneratör sıcaklıkları için simülasyonlar yapılarak sistem performans katsayısındaki ve sistem dolaşım oranındaki değişim incelenmiştir. Sonuçlar grafik halinde verilerek yorumlanmıştır. Yine bu çalışmada iki kademeli su ? lityum bromür kullanılan absorbsiyonlu soğutma sistemi için termodinamik bağıntılar oluşturularak sistem performansı incelenmiştir. Yine bu sistem için performans katsayısının birinci jeneratör ve ikinci jeneratör sıcaklıklarına bağlı değişimi incelenmiş, farklı jeneratör sıcaklıklarında dolaşım oranının ve performansın değişimi incelenerek elde edilen sonuçlar grafik halinde gösterilip yorumlanmıştır. Son bölümde de en yeni güneş teknolojilerinden olan parabolik oluk tipi yoğunlaştırıcı güneş kolektörlerinin çalışma prensipleri ve bu kolektörlerin absorbsiyonlu soğutma sistemleri ile birlikte kullanımı açıklanmıştır. Bu konu ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar literatür araştırması bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, increase in energy cost owing to some various reasons causes to gain importance of absorbtion cooling systems and these systems has started to use in many air conditioning application. However obtaining a good performance from absorbtion cooling system requires sensitive adjustment of all system components. In this study, thermodynamic relations are formed for each component introducing the components of absorbtion cooling system, working principles of the system is explained and system performance coefficients are calculated. For the systems utilizing today?s widely acclaimed cooling fluid - absorber couples, ammonia ? water and water ? lithium bromide, one degree absorbtion cooling system performance coefficients are calculated and variations of system performance coefficient and system circulation rate for different generator temperatures are examined by simulations. System performance of two dimensional absorbtion cooling system with water - lithium bromide is also examined in this study by forming thermodynamic relations. For this system, variation of performance coefficient with respect to first and second generator temperatures is analyzed and for different generator temperatures, circulation rate and performance variation are examined, obtained results are interpreted and demonstrated with graphs. In the last part of this study, working principles of one of the most recent sun technologies, parabolic solar collectors and usage of these collectors together with absorbtion cooling systems are explained. Researches about this topic and related works are given in literature survey part.